Reklama
Rozwiń

„Athenaeum” Józefa Ignacego Kraszewskiego

Kraszewski (...) najczęściej kojarzy się jako autor ogromnej liczby powieści (232 tytuły), ale zajmował się również innymi dziedzinami literatury. Pisał opowiadania, utwory poetyckie, dramaty sceniczne oraz prace z dziedziny historii i sztuki. (...) Cały czas był dziennikarzem i tłumaczem, do tego uprawiał krytykę literacką. W dziejach Wilna zapisał się jako twórca i redaktor jednego z najbardziej ambitnych czasopism literackich jego czasów – „Athenaeum”.

Publikacja: 25.11.2024 16:45

Józef Ignacy Kraszewski (1812–1887) – polski pisarz, publicysta, wydawca, historyk, encyklopedysta,

Józef Ignacy Kraszewski (1812–1887) – polski pisarz, publicysta, wydawca, historyk, encyklopedysta, działacz społeczny i polityczny

Foto: Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Kraszewski wcześniej nie miał specjalnego doświadczenia prasowego, był jedynie współpracownikiem „Tygodnika Petersburskiego”. Przejawiał jednak wielkie ambicje dziennikarskie, chociaż na przeszkodzie w ich realizacji stały dwa problemy: carska cenzura i brak środków finansowych. Władze rosyjskie niechętnie udzielały bowiem zezwoleń na wydawnictwa periodyczne, wszędzie doszukując się nieprawomyślności i spisków. Dlatego łatwiej było uzyskać pozwolenie na wydawanie tytułów ukazujących się nieregularnie, gdyż wykluczało to utworzenie się stałego kręgu odbiorców. Poza tym przedsięwzięcie było dość kosztowne i raczej nie należało liczyć na zwrot poniesionych nakładów. Konieczny był zatem wydawca, który mógł pokryć deficyt z innych dochodów. Właśnie taką osobą okazał się wileński księgarz Krystian Teofil Glücksberg. W ramach rywalizacji z firmą wydawniczą rodziny Zawadzkich szukał sposobów mających zapewnić mu reklamę i rozpoznawalność na rynku.

Pozostało jeszcze 94% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia Polski
Wielokrotnie oszukał śmierć: życie na krawędzi Aleksandra Stpiczyńskiego
Historia Polski
Pociąg do Warszawy. Rozmowa z Piotrem Nowiną-Konopką
Historia Polski
Gdzie jest „Portret młodzieńca” Rafaela Santi?
Historia Polski
Dlaczego na Podkarpaciu pamiętają o Włodzimierzu Dzieduszyckim
Historia Polski
Pierwszy transport do piekła