Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 06.07.2025 00:40 Publikacja: 25.11.2024 16:45
Józef Ignacy Kraszewski (1812–1887) – polski pisarz, publicysta, wydawca, historyk, encyklopedysta, działacz społeczny i polityczny
Foto: Wikimedia/CC BY-SA 4.0
Kraszewski wcześniej nie miał specjalnego doświadczenia prasowego, był jedynie współpracownikiem „Tygodnika Petersburskiego”. Przejawiał jednak wielkie ambicje dziennikarskie, chociaż na przeszkodzie w ich realizacji stały dwa problemy: carska cenzura i brak środków finansowych. Władze rosyjskie niechętnie udzielały bowiem zezwoleń na wydawnictwa periodyczne, wszędzie doszukując się nieprawomyślności i spisków. Dlatego łatwiej było uzyskać pozwolenie na wydawanie tytułów ukazujących się nieregularnie, gdyż wykluczało to utworzenie się stałego kręgu odbiorców. Poza tym przedsięwzięcie było dość kosztowne i raczej nie należało liczyć na zwrot poniesionych nakładów. Konieczny był zatem wydawca, który mógł pokryć deficyt z innych dochodów. Właśnie taką osobą okazał się wileński księgarz Krystian Teofil Glücksberg. W ramach rywalizacji z firmą wydawniczą rodziny Zawadzkich szukał sposobów mających zapewnić mu reklamę i rozpoznawalność na rynku.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Co łączyło pułkownika barona Arnolda von Lücknera, André Lucknera, Jacques’a Fourdana, Jerzego Wilskiego i „Klar...
- Nikt się nie spodziewał, że zgarniemy całą możliwą pulę w Sejmie i cały Senat, i że nasze głosy będą miały zna...
Szwajcaria, Niemcy, Australia, a nawet Rosja – tam wiodą tropy związane z najbardziej poszukiwanym na świecie zr...
Dwieście lat temu urodził się Włodzimierz Dzieduszycki. Na Podkarpaciu to rok poświęcony tej postaci. Dlaczego w...
13 czerwca 1940 r. po południu rozpoczęła się jedna z najtragiczniejszych kart w historii II wojny światowej: pi...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas