Po raz pierwszy apel ten wystosowano przed 40 rocznicą wprowadzenia stanu wojennego, a dotyczy on sytuacji ekonomicznej i zdrowotnej działaczy opozycyjnych i osób represjonowanych.
Sygnatariusze zauważają, że pierwotny taki apel z 26 czerwca 2020 roku do wszystkich władz Rzeczypospolitej częściowo osiągnął swój cel - ustawa z 30 marca 2021 roku realnie podniosła emerytury i renty lub kapitały początkowe wielkiej części działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Dodatkowo wprowadziła inne ważne uprawnienia i świadczenia częściowo rekompensujące ekonomiczne skutki represji.
Rok później, 25 czerwca 2021 roku, apel ponowiono - tym razem wskazując na konieczność dokończenia procesu przywracania sprawiedliwości i godności opozycjonistom i represjonowanym.
Ten sam apel do najwyższych władz Rzeczpospolitej ponowiony jest dziś, bo, jak piszą sygnatariusze, "nie byłoby niepodległej i demokratycznej Polski w NATO i Unii Europejskiej, bez historycznego zwycięstwa Solidarności i całej opozycji antykomunistycznej w 1989 roku i późniejszych latach", a Sejm kończącej się kadencji pozostawił sprawy poruszone w apelu nieskończone.
Czytaj więcej
Dobrze jest ogrzewać się w blasku bojowników o wolność, ale zająć się ich sprawami trudniej.