– Do końca roku powstanie kompletna i całościowa dokumentacja około 150 000 miejsc pochówków – poinformował Józef Weininger, przewodniczący Gminy Żydowskiej w Łodzi. Projekt zakłada stworzenie mapy topograficznej dla całości cmentarza z zaznaczeniem widocznej na powierzchni architektury oraz ortofotomapy wybranych fragmentów, w tym tzw. pola gettowego, gdzie spoczywa około 45 tysięcy osób. Do końca roku powstanie też baza danych, obejmująca 500 tysięcy zdjęć grobów, inskrypcji, koordynatów GPS.
Prace naziemne prowadzi kilkunastoosobowy zespół firmy archeologicznej. Do stworzenia mapy utworzonej na podstawie przetworzonych zdjęć lotniczych wykorzystany zostanie specjalistyczny sprzęt pomiarowy.
Czytaj więcej
Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie ma już swoją siedzibę, ale wystawa stała będzie gotowa w 2024 r. Całkowity koszt nowej placówki to około 10 mln zł.
– Korzystamy z dronów Matrice 300, ultraprecyzyjnych nowoczesnych skanerów, technologii GPS RTK. Dzięki temu będziemy w stanie nie tylko określić koordynaty GPS każdego z miejsc pochówku, ale też mapy lidarowe, umożliwiające stworzenie modelu cmentarza uwzględniającego wszelkie obiekty, które się na nim znajdują – wyjaśnia Szymon Lenarczyk z firmy Wykop na Poziomie.
Dla każdego z poszczególnych nagrobków zostanie stworzona karta ewidencyjna, zawierająca fotografie wraz z koordynatami GPS, a także dane tekstowe, pochodzące z inskrypcji nagrobnej, imię i nazwisko zmarłego, lata życia oraz inne informacje wynikające z odczytania tekstu epitafijnego, np. wykonywany zawód.