Reklama
Rozwiń

Ruskie straszenie żelaznym wilkiem

Kilka dni temu prezydent Federacji Rosyjskiej oświadczył, że „zachodnia część Polski to prezent Stalina dla tego kraju. Polska o tym zapomniała. My im o tym przypomnimy”. Nasze władze wyraźnie się tym bajaniem przejęły i nadały mu rangę jakiegoś poważnego oświadczenia politycznego.

Publikacja: 27.07.2023 21:00

Od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. w Poczdamie odbyła się konferencja przywódców trzech zwycięskich m

Od 17 lipca do 2 sierpnia 1945 r. w Poczdamie odbyła się konferencja przywódców trzech zwycięskich mocarstw. Podjęli oni m.in. decyzję o kształcie powojennego państwa polskiego. Na zdjęciu od lewej siedzą: premier Wielkiej Brytanii Clement Attlee, prezydent USA Harry Truman i sowiecki dyktator Józef Stalin

Foto: Library of Congress

 Problem tylko w tym, że autorem poważnego oświadczenia politycznego powinien być człowiek wiarygodny i odpowiedzialny mąż stanu. A w tym przypadku nie ma ani jednego, ani drugiego. W miarę nieuchronnego procesu starzenia się pan prezydent Federacji Rosyjskiej ma coraz większe skłonności do dywagowania na tematy, których najwyraźniej nie rozumie.

Zresztą słowa „zachodnia część Polski” to jakiś semantyczny nonsens. No bo jak jakakolwiek część Polski może być prezentem dla Polaków? Owe terytoria, o których rosyjski prezydent wspomniał, to zapewne tzw. Ziemie Odzyskane. Tak je nazywano w PRL, co zresztą było całkiem trafne. Jakby sobie prześledzić historię tych regionów, to niektóre były na przemian polskie i niemieckie. Z tą tylko różnicą, że większość z nich na początku ostatniego tysiąclecia została przyłączona przez pierwszych Piastów do ich państwa. I nie ma tu żadnej głębszej filozofii. Historia tak się układa, że granice się zmieniają, a zwycięzcy szukają historycznego uzasadnienia dla tych zmian.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia Polski
Wielokrotnie oszukał śmierć: życie na krawędzi Aleksandra Stpiczyńskiego
Historia Polski
Pociąg do Warszawy. Rozmowa z Piotrem Nowiną-Konopką
Historia Polski
Gdzie jest „Portret młodzieńca” Rafaela Santi?
Historia Polski
Dlaczego na Podkarpaciu pamiętają o Włodzimierzu Dzieduszyckim
Historia Polski
Pierwszy transport do piekła