Towarzystwo w uzasadnieniu swojej decyzji tłumaczy, że karykaturalne odwzorowania Żydów liczących pieniądze „odwołują się do najgorszych stereotypów tworząc równocześnie rodzaj swoistego folkloru". „Niestety na tyle już popularnego, iż będącego przedmiotem komercyjnego zainteresowania handlu i źródłem dochodu jego wytwórców" – tłumaczy Waldemar Piasecki.
I dodał, że Jan Karski kategorycznie przeciwstawiał się takiemu nurtowi „sztuki ludowej" poniżającej Żydów. „Podobnie - jak językowej manierze nazywania Żydów – „Żydkami". Podobnie jak dociekaniom, który Polak jest Żydem i jakie jest jego prawdziwe nazwisko. Podobnie - jak nurtom dowodzenia, iż Żydzi „rządzą" światem. Taki był Karski przewodniczący Towarzystwa" – czytamy w stanowisku Towarzystwa.
„Gest Tomasza Sikory leży absolutnie w profilu poglądów i czynów naszego Patrona. Dlatego ów gest został wyróżniony. Międzynarodowe zainteresowanie akcją Wrocławianina dowodzi, że nawet małe z pozoru gesty w słusznej sprawie czynią wielką różnicę, mają ogromne znaczenie i są wyzwaniem dla wielu" – tłumaczą przedstawiciele Towarzystwa. Wręczenie Medalu odbędzie się we Wrocławiu.
O interwencji wrocławskiego artysty napisaliśmy 3 grudnia 2019 r. w „Rzeczpospolitej". Zaprotestował on przeciwko sprzedaży obrazków „Żyda z pieniążkiem" w sieć marketów OBI.
Aktywista i muzyk wrocławskiego zespołu Karbido Tomasz Sikora skrytykował OBI na Facebooku. „Tymczasem jak gdyby nigdy nic, XXI wiek w OBI Polska, Żyd z pieniążkiem w dużych ilościach. Brzydka gra w stereotypy..." – napisał muzyk. Swój post opatrzył zdjęciami.