Aktualizacja: 17.08.2018 12:28 Publikacja: 17.08.2018 11:50
Samoocena żołnierzy była jak widać wysoka. W rzeczywistości nawet w przypadku oddziałów komandosów nie obeszło się bez kłopotów
Foto: PAP
Udział Wojska Polskiego w interwencji w Czechosłowacji w 1968 r. dał pierwszą możliwość wykorzystania w warunkach bojowych oddziałów specjalnych – m.in. 1. batalionu szturmowego z Dziwnowa w ówczesnym województwie szczecińskim. Mimo, iż oficjalnie podkreślano profesjonalizm polskich komandosów, Sztab Generalny WP miał świadomość braków w przygotowaniu 1. bszt. do prowadzenia działań, które ujawniły się w toku operacji „Dunaj".
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
„Wspólnota stołu to ponadczasowa wartość, której ogromne znaczenie dla jedności nie tylko rodziny, ale i całego społeczeństwa, dostrzegali nasi przodkowie” – mówi pisarz Andrzej Fiedoruk, autor książki „Jak dawniej jadano”.
Najwcześniej wiosną zostaną wznowione loty samolotów szkolnych M-346 Bielik, które zostały uziemione na początku grudnia 2023 r.
Pięćdziesiąt pięć lat temu wojska Układu Warszawskiego wtargnęły do Czechosłowacji. Celem operacji „Dunaj”, w której uczestniczyli żołnierze polscy było stłumienie Praskiej Wiosny.
Po incydentach w samolotach Ethiopian Airlines i ITA, kiedy zmęczeni piloci ucięli sobie drzemką siedząc za sterami, informacje o tym niepokojącym zjawisku przyszły z Qatar Airways.
Szefowie dwóch komisji Kongresu chcą wszczęcia federalnego śledztwa, czy linie lotnicze używały rządowej pomocy na walkę z pandemią na odprawy dla pilotów albo finansowanie ich wcześniejszej emerytury i teraz ich mocno brakuje
Zbazowani w Hiszpanii piloci Ryanaira w głosowaniu zaakceptowali nowe warunki płacowe. Dzień wcześniej zrobili to ich francuscy koledzy. Porozumienie ma obowiązywać do 2027 roku.
Amerykańskie Siły Powietrzne potwierdziły, że ludzkie zwłoki zostały znalezione w kole samolotu wojskowego C-17, który został otoczony przez setki ludzi na płycie lotniska w Kabulu.
Pomimo że po II wojnie światowej zarówno Polska, jak i Czechosłowacja stały się protektoratami imperium sowieckiego, tlący się od wielu lat konflikt o tereny przygraniczne wybuchł z nową siłą. W czerwcu 1945 r. obie strony szykowały się do otwartej wojny.
Piloci oraz kontrolerzy ruchu lotniczego są odpowiedzialni za katastrofę samolotu w Karaczi w Pakistanie przed miesiącem, w której zginęło 98 osób - wynika z opublikowanego w środę raportu ze śledztwa.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas