W dzieciństwie miałem słabość do map i książek przygodowych. Historię Robinsona Crusoe przeczytałem kilka razy, wczuwając się w postać rozbitka. Duże wrażenie zrobiła też na mnie powieść Ballantyne'a "Wyspa koralowa". Wtedy nie przypuszczałem, że pewnego dnia sam znajdę się na zatopionej w bezmiarze błękitnego oceanu bezludnej wyspie.
Nade mną wisi pióropusz ogromnych palm kokosowych, za plecami dziewiczy, bujnie porośnięty tropikalny las deszczowy, na lewo i prawo wąski pas plaży z białym piaskiem, a w zasięgu ręki piękne lazurowe morze z malowniczą rafą koralową i wzbijającymi się z wody latającymi rybami czy delfinami. Rajski obraz niczym ze snu o udanych wakacjach.
Śpieszę wyjaśnić, że rozbrat z cywilizacją wziąłem na własne życzenie. Z grupą instruktorów szkoły przetrwania zamierzamy wzbogacić doświadczenie w sztuce survivalu, umiejętności radzenia sobie w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Występujemy w roli robinsonów, rozbitków, którym udało się przetrwać katastrofę morską. W tej pierwotnej egzystencji nawet najmniejsze zaiskrzenie ognia będzie wzbudzać nie lada emocje. Takie sytuacje nie są jedynie literackim wymysłem, historia zna wiele przykładów, gdzie w wyniku splotu nieprzewidzianych zdarzeń współczesny człowiek z kręgu komputerów cofnął się do pierwotnego świata i zdany wyłącznie na własną pomysłowość musi walczyć o przetrwanie.
Na archipelagu Andamany
Egzystujemy sami na bezludnej wyspie, bez telefonu, komputera, światła i samochodu. Przyzwyczajeni do aktywności i uzależnieni od zegarka musimy stać się jego przyjacielem, nie wrogiem, bo czas nie gra tu żadnej roli. Skazani na siebie samych będziemy zmuszeni wykazać hart ducha i determinację pozwalającą przezwyciężyć krańcowe warunki, bez wyżywienia i wody. Do dyspozycji mamy jedynie maczety.
Wylądowaliśmy na archipelagu Andamany w Zatoce Bengalskiej, administracyjnie należącym do Indii. Spośród kilkuset dziewiczych wysepek tylko niespełna 30 jest zamieszkanych. I pomimo że figurowały one już na mapie Ptolemeusza w II w. n.e., to przez wieki były okryte tajemnicą ze względu na ich położenie i utrudniony dostęp.