40 lat kopalni soli w Wieliczce na Liście UNESCO: zaszczyt i zobowiązanie

W tym roku mija 40 lat od wpisania kopalni soli w Wieliczce na pierwszą Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO i 5 lat od rozszerzenia tego wpisu o kopalnię soli w Bochni i Zamek Żupny w Wieliczce. Całe dawne przedsiębiorstwo solne figuruje pod wpisem „Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni".

Publikacja: 25.10.2018 19:00

Kierat polski z XVII w. – największy spośród odnalezionych przez Alfonsa Długosza, założyciela muzeu

Kierat polski z XVII w. – największy spośród odnalezionych przez Alfonsa Długosza, założyciela muzeum

Foto: materiały prasowe

Historia Listy Światowego Dziedzictwa rozpoczęła się od międzynarodowej Konwencji UNESCO z 1972 r. mającej na celu „zbiorową ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego o wyjątkowej powszechnej wartości, zorganizowanego w sposób stały i w oparciu o nowoczesne metody naukowe". Tę międzynarodową umowę jako pierwsze ratyfikowały Stany Zjednoczone, a weszła ona w życie w grudniu 1975 r. Polska przystąpiła do konwencji rok później.

We wrześniu 1978 r. Komitet Światowego Dziedzictwa podczas 2. Sesji, odbywającej się w Waszyngtonie, postanowił wpisać pierwszych 12 miejsc na Listę Światowego Dziedzictwa. Podziemne wyrobiska kopalni soli w Wieliczce znalazły się wówczas w tym zaszczytnym gronie. Warto przy tym podkreślić, że Wieliczka była pierwszym obiektem przemysłowym, który uzyskał ten wyjątkowy status.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Historia
W kwietniu ruszy ekshumacja ofiar zbrodni UPA we wsi Puźniki
Historia
Obraz panny na niedźwiedziu odnaleziony w opactwie w Tyńcu
Historia
Nieprzyzwoity zachwyt nad kością słoniową