Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 03.06.2019 21:28 Publikacja: 02.06.2019 19:17
fot. IPN
Foto: YouTube
2 czerwca 1979 r. rozpoczęła się pierwsza pielgrzymka do Polski papieża Polaka. Jan Paweł II odwiedził Warszawę, Gniezno, Częstochowę, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Wadowice, Oświęcim i Nowy Targ. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Gaude Mater Polonia", celem zaś, oprócz zakończenia I Synodu Diecezji Krakowskiej, uczczenie 900. rocznicy śmierci patrona Polski św. Stanisława.
Komunistyczne władze ingerowały nie tylko w harmonogram pielgrzymki, ale i jej przebieg – to wynika m.in. z ujawnionych właśnie dokumentów znajdujących się w archiwum IPN. Są one prezentowane na specjalnym portalu. Większość zamieszczonych materiałów wytworzyły lub zgromadziły organy bezpieczeństwa PRL, które realizowały tajną operację MSW o kryptonimie „Lato '79". Wiele dokumentów nie było wcześniej publikowanych.
W dniach 4–11 lutego 1945 r. Roosevelt, Churchill i Stalin zdecydowali m.in. o tym, że ZSRR otrzymał „zwierzchnictwo” nad Polską i jedną trzecią Niemiec. Nasz kraj utracił też Kresy Wschodnie na rzecz Związku Radzieckiego.
Każdy, kto jadąc do Waszyngtonu, spodziewa się ujrzeć monumentalną rezydencję najpotężniejszego człowieka na świecie, jest zawiedziony jej rozmiarami.
W czasie II wojny światowej, gdy Związek Radziecki stał się sojusznikiem aliantów przeciwko III Rzeszy, uruchomiono gigantyczny projekt ALSIB w celu dostarczenia z Alaski do ZSRR amerykańskich samolotów przeznaczonych na front.
Zdjęcia paparazzi z ostatniej publicznej egzekucji we Francji spowodowały, że władze zrezygnowały z tej metody karania przestępców. Pokaz miał działać odstraszająco, a był jedynie rozrywką dla gawiedzi.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
W kultowym serialu z czasów PRL Jacek Zajdler grał rolę charyzmatycznego przywódcy bandy Karioki. W prawdziwym świecie aktor wspierał antykomunistyczną opozycję. Z pobudek moralnych, bo polityką się nie interesował.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Politycy klubu Lewicy przedstawili wyliczenia dotyczące wydatków rządowych na Kościół katolicki w Polsce i zapowiedzieli dyskusję na temat - w ich ocenie koniecznych - zmian w tym zakresie, które miałyby obejmować m.in. likwidację Funduszu Kościelnego.
Politycy Lewicy złożyli wniosek o wpisanie ustawy likwidującej Fundusz Kościelny do wykazu prac rządu. Magdalena Biejat, Włodzimierz Czarzasty i Anna Maria Żukowska przedstawili zaś dane dotyczące Funduszu za rządów PiS.
Papież Franciszek na krótko pojawił się w oknie polikliniki Gemellli. Potem znikł z oczu zebranym przed szpitalem wiernym, ale niektórzy z nich przez chwilę zobaczyli go jeszcze raz - machał przez szybę samochodu, opuszczając po raz pierwszy od pięciu tygodni szpital Gemelli.
W Ciepielowie zostanie odsłonięty pomnik zamordowanych przez Niemców rodzin Kosiorów, Skoczylasów, Kowalskich i Obuchowiczów. Zginęli, bo pomagali Żydom. Od pomysłu na pomnik do realizacji projektu minęło 30 lat.
Lekarze podjęli decyzję w sprawie wypisania papieża Franciszka ze szpitala - poinformowano w Rzymie. Zwierzchnik Kościoła katolickiego przebywa w klinice Gemelli w Rzymie od połowy lutego.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło, że papież Franciszek pojawi się publicznie, aby powitać tłum zgromadzony przed rzymską polikliniką Gemelli. Papież jest pacjentem szpitala od 14 lutego.
Papież Franciszek, który od ponad miesiąca przebywa w szpitalu, odzyskuje siły, ale musi na nowo nauczyć się mówić - przekazał kardynał Victor Manuel Fernández.
To opowieść o grupie ludzi, z których wielkim udziałem, zamiast ratować socjalizm lub szukać „trzeciej drogi”, udało się na zgliszczach PRL przywrócić kapitalizm. Fragmenty debaty przeprowadzonej w 35 lat po śmierci Mirosława Dzielskiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas