Bardzo cicha noc

Cicha noc, święta noc. Najdłuższa w roku. Przesycona miłością i nadzieją. To noc, która łączy narody, gasi spory i przypomina o miłości jako jedynym celu ludzkiej egzystencji. Nawet starożytni Rzymianie, których często mamy zwyczaj postrzegać jako obojętnych wobec cierpienia, tej jednej jedynej nocy w roku, w święto ku czci boga Saturna, traktowali swoich niewolników jako równe sobie istoty ludzkie.

Aktualizacja: 24.12.2020 18:12 Publikacja: 23.12.2020 23:02

„Choinka”, obraz Alberta Chevalliera Taylera z 1911 r.

„Choinka”, obraz Alberta Chevalliera Taylera z 1911 r.

Foto: ALAMY STOCK PHOTO / BEW

Celtowie i ludy północne pielęgnowali tradycje nazywane jul. Były to święta przesilenia zimowego, którego dalekim echem jest współczesne amerykańskie określenie kolęd lub pieśni sezonowych jako „yuletide carols”.

Radośnie obchodzone 24 grudnia fińskie święto Joulu, norweskie Julaften czy duńskie Juleaftensdag stanowiło centralny moment liturgii forn sidr, starożytnej religii wikingów. Adam z Bremy, niemiecki kronikarz z XI wieku, autor „Gesta Hammaburgensis ecclesiae pontificum” (pol. „Czyny biskupów kościoła hamburskiego”), wspominał, że co dziewięć lat pogańscy królowie szwedzcy składali bogom ofiarę z niewolnika w Uppsali, centralnym sanktuarium wikingów. Skazaniec wcale nie był do tego zmuszany. Często zabiegano, aby zostać złożonym w ofierze. Gwarantowało to bezpośrednie przyjęcie do Valhalli – krainy szczęśliwości, w której polegli w bitwach wojownicy ucztują w asgardzkim Gladsheimie, złotym pałacu Odyna z 540 bramami, pijąc miód i kozie mleko podawane przez walkirie i jedząc mięso dzika Samhinira, przygotowywane przez Andhimnira w kotle Eldhrimnir.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty