Kolejny krytyczny głos po nominacji Szydło

„Jesteśmy zaskoczeni i zaniepokojeni zmianami personalnymi w Radzie Muzeum Auschwitz” - pisze Towarzystwo Przyjaźni Izrael Polska w reakcji na powołanie do Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau byłej premier z PiS Beaty Szydło. To kolejna podobna reakcja.

Aktualizacja: 16.04.2021 17:31 Publikacja: 16.04.2021 17:27

Beata Szydło

Beata Szydło

Foto: European Union 2020 - Source : EP/ Daina LE LARDIC

Minister kultury prof. Piotr Gliński zarządzeniem z 8 kwietnia powołał dziewięciu członków Rady Muzeum przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. Rada kontroluje działalność muzeum oraz sprawozdania przedstawiane przez dyrekcję, a jej nowo powołani członkowie będą sprawować swoją kadencję w latach 2021-2025.

Wśród powołanych jest europosłanka PiS i była premier Beata Szydło. W geście protestu przeciw tej nominacji zrezygnowało już trzech członków rady. Jako pierwszy zrobił to prof. Stanisław Krajewski, który wyjaśnił, że wyraził kiedyś zgodę na powołanie, będąc w kontakcie z dyrekcją muzeum, jednak nominację dla Szydło interpretuje jako upolitycznienie rady. Potem w ślad Krajewskiego poszli inni nowo powołani: Marek Lasota i Krystyna Oleksy.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty