ANZAC (Australian and New Zealand Army Corps) oznacza korpus armii Australii i Nowej Zelandii, formację, która wylądowała w czasie I wojny światowej, na półwyspie Gallipoli w Turcji 25 kwietnia 1915 r. "Żołnierze sprawdzili się na polu walki i szybko stali się rozpoznawalni jako ANZAC. Duma z tego imienia i cechy, takie jak odwaga, przyjaźń i poświęcenie, trwają do dziś. Siły australijskie i nowozelandzkie służyły ramię w ramię przez całą pierwszą wojnę światową, a następnie w innych konfliktach, w tym w drugiej wojnie światowej oraz w Korei, Wietnamie, Iraku i Afganistanie" – przypominają przedstawiciele ambasady Australii w Polsce.

Australijczycy i Nowozelandczycy obchodzą go jako dzień narodowej pamięci i szacunku dla wszystkich weteranów wojennych. Obchody przybierają dwie formy. O świcie, w porze lądowania wojsk na Gallipoli, odbywają się okolicznościowe nabożeństwa, a później w ciągu dnia, byli i obecni żołnierze spotykają się, by wziąć udział w marszach głównymi ulicami miast i miasteczek w obu krajach.

W Polsce, obchody Dnia ANZAC tradycyjnie odbywają się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. W Polsce upamiętnionych jest 45 żołnierzy australijskich i 34 nowozelandzkich, głównie członków załóg samolotów i jeńców wojennych z okresu II wojny światowej. "Oba kraje mają też swoje szczególne związki z polskimi siłami zbrojnymi. Australijczycy pamiętają zwłaszcza Oblężenie Tobruku w 1941r., a Nowozelandczycy wspominają bitwę o Monte Cassino w 1944 r." – przypominają australijscy dyplomaci.

Ambasadorowie Australii i Nowej Zelandii złożą wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza. "Wszystkich Australijczyków i Nowozelandczyków w Polsce i innych krajach zachęcamy do oglądania w domu transmisji z tych wydarzeń" – dodają przedstawiciele ambasady Australii.

Ambasador Australii w Polsce Lloyd Brodrick, był członkiem kierowanej przez Nową Zelandię Grupy Monitorującej Rozejm na wyspie Bougainville na Pacyfiku w 1998 roku. Natomiast ambasador Nowej Zelandii w Polsce Mary Thurston, służyła jako członek kierowanej przez Australię Misji Wsparcia Regionalnego na Wyspach Salomona w 2011 roku.