Oskarżony za udział w ścieżce zdrowia

Prokurator IPN skierował do sądu akt oskarżenia wobec byłego funkcjonariusza milicji, który bił zatrzymanych po demonstracji Ruchu „Wolność i Pokój” w Stalowej Woli.

Aktualizacja: 20.06.2021 10:51 Publikacja: 20.06.2021 10:17

Demonstracja członków Ruchu "Wolność i Pokój" w 1988 r. we Wrocławiu

Demonstracja członków Ruchu "Wolność i Pokój" w 1988 r. we Wrocławiu

Foto: NAF Dementi/Archiwum Fundacji WiP

Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Stalowej Woli. Oskarżonym jest były funkcjonariusz Rejonowego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Tarnobrzegu - Henryk M. Prokurator zarzuca mu „przekroczenie uprawnień podczas wykonywania czynności służbowych związanych z zatrzymaniem, konwojowaniem i osadzeniem w milicyjnej Izbie Zatrzymań działacza Ruchu „Wolność i Pokój" - Marcina M".

Zdaniem śledczego Henryk M. uczestniczył w pobiciu Marcina M. uczestnika demonstracji zorganizowanej dla poparcia strajkujących robotników w Hucie Stalowa Wola. Ten działacz Ruchu „Wolność i Pokój" został zatrzymany 28 sierpnia 1988 r. Jak przypomina prokurator rzeszowskiego oddziału IPN Ruch „Wolność i Pokój" było to ugrupowanie społeczno-polityczne, opozycyjne wobec władz komunistycznych, działające w latach 1985-1992. Celem ruchu była była obrona praw człowieka, poszerzenie swobód obywatelskich, ochrona mniejszości, zniesienie kary śmierci, działania proekologiczne i pacyfistyczne. Członkowie Ruchu działali kierując się zasadą tak zwanego „biernego oporu".

Dostęp na ROK tylko za 79zł z Płatnościami powtarzalnymi BLIK

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Historia
Metro w krajach azjatyckich Część I: Japonia i Chiny
Historia
Przemysł amerykański wygrał wojnę
Historia
D-Day. Jak Hitler zareagował na wieść, że rozpoczęło się lądowanie w Normandii
Historia
Przypadki szalonego Kambyzesa II
Materiał Promocyjny
Mieszkania na wynajem. Inwestowanie w nieruchomości dla wytrawnych
Historia
Paweł Łepkowski: Spór o naturę Jezusa