Rozejm po śmierci Stalina

Przełom w negocjacjach nastąpił po wyborze Dwighta Eisenhowera na prezydenta USA, który objął urząd 20 stycznia 1953 roku, i śmierci Stalina 5 marca 1953 roku.

Publikacja: 07.12.2007 12:11

Rozejm po śmierci Stalina

Foto: bridgeman art library, zl/archiwum „mówią wieki"

Nowy prezydent zwiększył presję polityczną na Chiny, zapowiadając uderzenie na Koreę Północną przy użyciu wszelkich dostępnych środków. Był to swoisty atomowy blef, który wystraszył chińskich przywódców. Radykalnej zmianie uległo także stanowisko Moskwy. Już 10 dni po śmierci Stalina sowiecki premier Malenkow wystąpił z pojednawczym przemówieniem. Rozmowy wznowiono 10 kwietnia. Zarówno Kim Ir Sen, jak i stojący na czele delegacji chińskiej gen. Peng Dehuai zaaprobowali – co było dużym zaskoczeniem – dobrowolność repatriacji jeńców. Zgodzili się także na przywrócenie terytorialnego status quo sprzed rozpoczęcia działań zbrojnych. 27 lipca 1953 roku w Panmunjonie podpisano rozejm, który sankcjonował podział Korei na komunistyczną Północ i kapitalistyczne Południe. Nie zawarto jednak traktatu pokojowego – z formalnego punktu widzenia wojna koreańska trwa więc do dziś.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama