Reklama
Rozwiń

Staropolscy antysemici

Pisarz, krytyk i historyk, Teodor Jeske-Choiński (1854-1920), uważający się za zdeklarowanego antysemitę, w książce o znamiennym tytule „Poznaj Żyda!”, przedstawia w rozdziale „Antysemici polscy” skromny, jak ubolewa, poczet polskich antysemitów.

Publikacja: 12.05.2008 18:34

Staropolscy antysemici

Foto: Żydowski Instytut Historyczny

Uzupełniają tę galerię postacie odnotowane w innej jego książce „Historia Żydów w Polsce”. Pierwszym wymienionym przez Jeske-Choińskiego antysemitą był ksiądz Budek, kanonik wiślicki, który w roku 1407 pchnął krakowian do dokonania pogromu, ogłaszając, że Żydzi zamordowali chłopca chrześcijańskiego. Jeske-Choiński nie twierdzi, że mordy rytualne były faktem, lecz w istocie stara się wytworzyć w czytelniku wrażenie, że mogły się zdarzać, bo tak jak chrześcijanie maja „narwanych buntowników przeciw wierze prawdziwej”, tak Żydzi mogą mieć „obłąkańców religijnych, którzy potrzebują krwi chrześcijańskiej”O pogromach w XV-wiecznej Polsce (Kraków, Bochnia, Poznań, Lwów) Jeske-Choiński pisze nader bagatelizująco i usprawiedliwiająco: „Nasze pogromy były właściwie tylko chwilowymi wybuchami gasnącej szybko zemsty wyzyskiwanego ludu (...) Żaden z nich nie wypędził ich z kraju”.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety