Reklama
Rozwiń

Człowiek instytucja

Icchok Lejb Perec urodził się w Zamościu w rodzinie mitnagdim, czyli przeciwników chasydów, ludzi o poglądach racjonalistycznych.

Publikacja: 11.08.2008 03:35

Icchok Lejbusz Perec (1852 – 1915) w swoim mieszkaniu przy ul. Ceglanej 2 (obecnie ul. Pereca)

Icchok Lejbusz Perec (1852 – 1915) w swoim mieszkaniu przy ul. Ceglanej 2 (obecnie ul. Pereca)

Foto: ŻIH

Red

Zaczął pisać już w dzieciństwie, najpierw po polsku, potem po hebrajsku. Literaturę światową poznawał właśnie poprzez przekłady na język polski, był też dobrze oczytany w literaturze polskiej.

W 1886 r. przeniósłszy się do Warszawy odkrył literaturę w jidysz, uległ fascynacji nią i zaczął pisać w tym języku. Jego pierwszy utwór w języku żydowskim to napisany w 1882 r. poemat „Monisz”. W poemacie tym, przypominającym formą romantyczne ballady, Perec ukazuje zatopione w marazmie miasteczko zaludnione mieszkańcami pozbawionymi uczuć, pragnień i ambicji. W tej przygnębiającej scenerii pojawia się student jesziwy, Monisz, i nieziemsko piękna chrześcijanka Maria, która sprawia, że młodzieniec staje przed dylematem, czemu ma być wierny – mądrości Tory czy wołaniu serca. W warstwie symbolicznej jest to kwestia wyboru między ascezą a zmysłowością, a jednocześnie satyra na skostniałość tradycyjnego żydowskiego modelu życia. Poematem tym Perec wywołał burzę sprzeciwu, ale znalazł także zagorzałych obrońców.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego