Michnik pozwał IPN za ojca

Adam Michnik walczy o sprostowanie informacji w publikacji „Marzec 1968 w dokumentach MSW”. Jak ustaliła „Rz”, pozew dotyczy sformułowania, które znalazło się w przypisie na stronie 553 „Marca 1968 w dokumentach MSW”.

Publikacja: 07.10.2008 04:52

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” pozwał Instytut Pamięci Narodowej za umieszczenie w książce inf

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” pozwał Instytut Pamięci Narodowej za umieszczenie w książce informacji o tym, że jego ojciec został aresztowany i skazany za szpiegostwo na rzecz ZSRR

Foto: Rzeczpospolita, Pio Piotr Guzik

To notka biograficzna Ozjasza Szechtera – ojca Adama Michnika. Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” kwestionuje zapis o tym, że jego ojciec został „aresztowany i skazany za szpiegostwo na rzecz ZSRR (1934)”. Z naszych informacji wynika, że Michnik domaga się od IPN wykupienia w „GW” płatnego ogłoszenia prostującego tę informację i przeprosin.

XXV Wydział Cywilny Sądu Okręgowego w Warszawie, który rozpatruje pozew, odmówił „Rz” wglądu do akt, twierdząc, że pełnomocnik Michnika zastrzegł dostęp do akt dla przedstawicieli mediów. Piotr Rogowski, który reprezentuje redaktora, jednak temu zaprzecza.

– Dostępu nikomu nie zastrzegałem, bo nie ma takiej możliwości w tego typu sprawach – mówi „Rz”. Ale odmawia informacji na temat pozwu. – Nie będę niczego komentował. Sprawa się jeszcze nie rozpoczęła, a ja nie znam odpowiedzi IPN na pozew – ucina. Ujawnia tylko, że pozew dotyczy ochrony dóbr osobistych. Pierwszą rozprawę wyznaczono na 10 grudnia.

Co ciekawe, książka IPN nie jest pierwszą publikacją, która zawiera informację o skazaniu Ozjasza Szechtera za szpiegostwo.

Napisał o tym już w 2005 r. historyk Krzysztof Szwagrzyk w książce „Prawnicy czasu bezprawia. Sędziowie i prokuratorzy wojskowi w Polsce 1944 – 1956” (wydanej poza IPN). Szwagrzyk pisał w niej o bracie Adama Michnika – Stefanie, który był stalinowskim sędzią. Redaktor naczelny „GW” nie zażądał sprostowania od Szwagrzyka.

Akta z procesu, w którym w 1934 r. skazano Szechtera, są przechowywane w Łucku na Ukrainie. Z dostępnych w Polsce źródeł, m.in. książki byłego działacza komunistycznego Jana Alfreda Reguły (pseudonim Józefa Mitzenmachera), wynika, że akt oskarżenia nie obejmował szpiegostwa.

Działacze Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, w tym Ozjasz Szechter, zostali prawdopodobnie skazani za „zbrodnie stanu”. Mieli bowiem planować oderwanie od Polski terenów ówczesnych województw: lwowskiego, stanisławowskiego, tarnopolskiego i wołyńskiego, oraz siłową zmianę ustroju w naszym kraju.

Za czyny te artykuł 93 ówczesnego kodeksu karnego przewidywał kary do dożywocia i kary śmierci włącznie.

Proces łucki odbił się głośnym echem nie tylko w Polsce. Oskarżeni twierdzili, że zeznania wymuszano na nich torturami. Jednak według Reguły, który sam był sekretarzem Komitetu Centralnego młodzieżówki KPZU, komunistyczni działacze bardziej niż sanacji bali się swoich sowieckich zwierzchników z Komiternu. Uznani zostali bowiem za „sypaków”, którzy swoimi zeznaniami wyrządzili wielkie szkody ruchowi komunistycznemu.

Piotr Gontarczyk, pod którego redakcją powstała publikacja „Marzec 1968 w dokumentach MSW”, jest p. o. zastępcy dyrektora Biura Lustracyjnego IPN. Nie udało nam się uzyskać jego komentarza w sprawie pozwu, bo przebywa na urlopie. Rzecznik IPN Andrzej Arseniuk odmówił komentarza.

Gontarczyk jest współautorem książki „SB a Lech Wałęsa”. Drugi z autorów tej książki – Sławomir Cenckiewicz – niedawno zrezygnował z pracy w IPN. Jak twierdzi – na znak protestu przeciw ingerencji marszałka Senatu Bogdana Borusewicza w działalność Instytutu.

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [link=mailto:c.gmyz@rp.pl]c.gmyz@rp.pl[/link][/i]

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście