[srodtytul]Poznań: Rogale i św. Marcin na koniu [/srodtytul]
W Poznaniu Święto Niepodległości zbiega się z obchodami imienin głównej ulicy miasta - św. Marcin. Uroczystość rozpoczęła msza odprawiona w kościele pw. św. Marcina.
Po jej zakończeniu spod kościoła wyruszył ulicą Święty Marcin orszak bębniarzy, kuglarzy oraz ułanów w mundurach 15. Pułku Ułanów Wielkopolskich i osób w strojach powstańców wielkopolskich. Podążały też dzieci z biało-czerwonymi chorągiewkami - na pamiątkę podobnej manifestacji, która przeszła w Poznaniu 27 grudnia 1918 roku, w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
Pochód tradycyjnie prowadził jeździec na siwym koniu, odziany w srebrną zbroję i czerwony płaszcz, mający symbolizować św. Marcina. Przed poznańskim Zamkiem prezydent miasta, Ryszard Grobelny wręczył Marcinowi symboliczne klucze do bram miasta i życzył, by jego rządy były sprawiedliwe.
Przez cały dzień na placu przed Zamkiem trwał kiermasz regionalnych wyrobów kulinarnych, a na jednym ze stoisk można było obserwować wypiekanie rogala świętomarcińskiego - lokalnego przysmaku, którego poznaniacy w okolicach 11 listopada zjadają ponad 200 ton. Rogale są produktem regionalnym chronionym przez Unię Europejską i muszą spełniać ściśle określone warunki: muszą być wykonane z ciasta półfrancuskiego i wypełnione nadzieniem na białym maku, polukrowane i posypane orzechami.