Reklama
Rozwiń

Kalendarz codzienności przerwanej wojną

„Według kalendarza gregoriańskiego rozpoczyna się rok 1939” – tak brzmi notka umieszczona pod datą 1 stycznia wydanego właśnie przez Muzeum Powstania Warszawskiego „Almanachu 1939 z kalendarzem na rok 2009”.

Publikacja: 03.01.2009 02:50

„Almanach 1939 z kalendarzem na rok 2009” Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2008

„Almanach 1939 z kalendarzem na rok 2009” Muzeum Powstania Warszawskiego, Warszawa 2008

Foto: Rzeczpospolita

To publikacja uzmysławiająca, że przez większą część dramatycznego dla Polski i świata roku 1939 życie toczyło się swoim zwyczajnym, codziennym rytmem. Na stronach kalendarza na 2009 rok reprodukowano fragmenty tekstów z prasy polskiej i nagłówki gazet sprzed 70 lat. Ale także mnóstwo drobnych ogłoszeń: oferty pracy (niemieckiego uczę, praktyka, dyplomowany inżynier), zaproszenia na premiery filmów, reklamy cukierni, kawiarni (nie ma brydża bez ciastek z Ziemiańskiej), restauracji. Oraz anonsy (o kradzieży złotej puderniczki o wartości 110 zł), ogłoszenia turystyczne (szukam towarzyszki na wycieczkę kajakiem) czy oferty chirurgii plastycznej (Merle-Blanc pod gwarancją usuwa zmarszczki) oraz atrakcyjne okazje (16 marca 1939 r. o godz. 10 na Targowisku Miejskim przy ul. Grochowskiej odbędzie się sprzedaż ośmiu koni policyjnych wybrakowanych).

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego