Polityka
Polska: ?10 stycznia – traktat wersalski przywrócił Polsce dostęp do Bałtyku (72 km wybrzeża, od Orłowa po Jezioro Żarnowieckie). ?10 lutego – zaślubiny Polski z morzem; dokonał ich w Pucku gen. Józef Haller. ?23 czerwca – utworzenie rządu Władysława Grabskiego. ?11 lipca – plebiscyt na Warmii, Mazurach i Powiślu; zdecydowana większość głosujących opowiedziała się za przynależnością tych terenów do Niemiec. 15 lipca – Górny Śląsk otrzymał szeroką autonomię. ?28 lipca – Rada Ambasadorów w Paryżu dokonała podziału Śląska Cieszyńskiego pomiędzy Polskę i Czechosłowację. Świat: ?19 stycznia – Senat Stanów Zjednoczonych przeciwny przystąpieniu USA do Ligi Narodów.
?21 stycznia – w Paryżu zakończyła się konferencja pokojowa po I wojnie światowej z udziałem 27 zwycięskich państw (z Polski – Paderewski, Dmowski i Grabski). ?24 lutego – w Monachium Adolf Hitler przedstawił swój program dla Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP). ?31 marca – parlament brytyjski dzieli Irlandię na Północną i Południową. ?12 lipca – Rosja Radziecka uznała niepodległość Litwy.
[srodtytul]Nauka i technika[/srodtytul]
Mieczysław Wolfke, polski fizyk, prekursor telewizji, odkrył w 1920 r. podstawy holografii. Wyprzedził w tym Dennisa Gabora, który sformułował i rozwinął metodę holograficznego odtwarzania obrazów 28 lat później, otrzymując za to Nagrodę Nobla. Podczas gali noblowskiej w 1971 r. powiedział: „Dokonując tego, stałem na ramionach dwóch wielkich fizyków – Williama L. Bragga i Fritsa Zernikego. (...) Nie wiedziałem wówczas, podobnie jak Bragg, że Mieczysław Wolfke zaproponował tę metodę w 1920 r., nie podejmując jednakże próby jej doświadczalnej realizacji”. Serbski geofizyk i astrofizyk Milutin Milanković zastosował metody matematyczne do rekonstrukcji warunków klimatycznych panujących dawniej na Ziemi. Badał zależności nachylenia osi ziemskiej, jej precesji (obracania się) i ekscentryczności orbity wokół Słońca. Stwierdził wyraźne oscylacje o okresach ok. 20 tys., 40 tys., 100 tys. lat. Jego teoria nie została uznana, jednak współczesne badania osadów na dnach oceanicznych i rdzeni lodowcowych na Grenlandii i Antarktydzie zdają się potwierdzać te tzw. rytmy Milankovicia.