O poranku u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Karowej zapanuje gwar. Już o świcie w miejscu, gdzie stała zbombardowana podczas wojny kamienica, rozpocznie się montaż 70 ławek. Proste konstrukcje wykonane z nieoszlifowanego drewna do złudzenia mają przypominać te znane z instalacji Tadeusza Kantora „Ławka”.
Inspiracja sztuką Kantora nie ogranicza się oczywiście do scenografii. Dla Pawła Passiniego, reżysera akcji teatralnej „Jawne komplety – (nie) przerwana lekcja” – podobnie jak dla twórcy niezapomnianej „Umarłej klasy” – ławka to symbol przemijania i doświadczania historii.
– Dziś będzie mógł w niej zasiąść każdy, kto w imię pamięci dawnych mistrzów i uczniów zechce kontynuować przerwane przez wybuch wojny lekcje – mówi Joanna Mikulska, producentka całego wydarzenia z Domu Spotkań z Historią.
Pierwszy dzwonek rozlegnie się w południe. Potem aż do zmroku (w pięciu klasach równolegle) zaplanowano lekcje. Jaka będzie ich tematyka? Od łaciny i greki przez taniec i śpiew, aż po fizykę kwantową. Te zajęcia poprowadzą osoby publiczne (pełna lista nazwisk zostanie opublikowana na stronie Domu Spotkań z Historią – www.dsh.waw.pl – w piątek). Wiadomo już, że chęć udziału w akcji wyrazili m.in. Marcin Cecko, Przemek Truściński, Tomasz Rodowicz i Karolina Cicha.
W nauczyciela może jednak wcielić się każdy. – Nie narzucamy tematów ani formy. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą coś ocalić od zapomnienia – mówi Mikulska.