Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
(...) Od 16 do 23 września 1914 r. rozegrała się bitwa zwana w literaturze bitwą korczyńską, którą legioniści pod dowództwem Józefa Piłsudskiego stoczyli z oddziałami rosyjskimi. Bitwa stanowiła chrzest bojowy legionistów, dzięki czemu „młodzi dowódcy i żołnierze mogli zdobyć doświadczenie frontowe”. Warto zauważyć, że w bitwie tej uczestniczyli prawie wszyscy przyszli najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego II RP. Jednym z elementów bitwy korczyńskiej był bój pod Czarkowami (leżącymi obecnie na terenie gminy Nowy Korczyn w woj. świętokrzyskim) 23 września 1914 r. W boju tym poległ śmiercią bohaterską pluton Czesława „Młota” Fijałkowskiego, nie cofając się ani o krok. W miejscu tym z inicjatywy społeczeństwa i władz ówczesnego [1928 r.] powiatu pińczowskiego (na którego terenie leżały Czarkowy) wybudowano pomnik Zwycięstwa Legionów (Czynu Legionowego) ku czci poległych legionistów. Pod pomnikiem odbywały się corocznie uroczystości religijno-patriotyczne z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, które były objęte patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Ignacego Mościckiego. Pomnik w Czarkowach przetrwał do stycznia 1945 r., kiedy to został w barbarzyński sposób wysadzony w powietrze przez wkraczającą na te tereny Armię Czerwoną. We wrześniu 1989 r. w Czarkowach odbyło się zebranie grupy inicjatywnej (w którym miałem szczęście uczestniczyć) przyszłego Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Zwycięstwa Legionów, który doprowadził do odbudowy pomnika, jego odsłonięcia i poświęcenia 20 września 1992 r., w rocznicę boju pod Czarkowami. (...) Tegoroczne uroczystości rocznicowe w Czarkowach, które odbyły się 20 września, zostały objęte honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego, który nawiązał w ten sposób (...) do najwspanialszych tradycji religijno-patriotycznych II RP.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas