Detektywi na wystawie

Podobno w obrazach eksponowanych w Muzeum Narodowym ukryte są wskazówki pozwalające poznać jedną z tajemnic miasta... Jak do nich dotrzeć? Wystarczy wziąć udział w sobotniej grze „Dekoder warszawski“.

Publikacja: 18.02.2010 10:51

W poszukiwaniu znaczeń ukrytych w dziełach sztuki uczestnicy zwiedzą m.in. Galerię Sztuki Średniowie

W poszukiwaniu znaczeń ukrytych w dziełach sztuki uczestnicy zwiedzą m.in. Galerię Sztuki Średniowiecznej, sale z malarstwem włoskim oraz polskim

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Uczestnicy zabawy wcielą się w detektywów. W poszukiwaniu znaczeń ukrytych w dziełach sztuki przemierzą ok. 10 pomieszczeń, w tym m.in. Galerię Sztuki Średniowiecznej, sale z malarstwem włoskim oraz polskim.

– Nie ingerowaliśmy w przestrzeń. Wszystko, co niezbędne do zabawy, można wyczytać, uważnie przyglądając się czynnościom postaci czy datom na obrazach – mówi Marta Czajka, autorka scenariusza gry organizowanej przez Instytut Stefana Starzyńskiego (oddział Muzeum Powstania Warszawskiego) we współpracy z Muzeum Narodowym.

Aby ułatwić początkującym detektywom zadanie, każdy z graczy przy wejściu dostanie specjalną kartę do gry. Będzie w niej można umieszczać rozszyfrowywane kolejno hasła – pod koniec zabawy ułożą się one w popularne przed laty warszawskie powiedzenie.

– Było ono komentarzem do wydarzeń, które swoje odbicie znalazły np. w biografii Bonawentury Dąbrowskiego – zdradza Czajka i dodaje, że obraz XIX-wiecznego malarza przedstawiający kupca warszawskiego to nieprzypadkowo jeden z punktów gry.

Dla pierwszych 100 osób, którym uda się rozszyfrować hasło i punktualnie o godz. 16.30 przyjść do sali kinowej, przygotowano nagrody – m.in. publikacje poświęcone sztuce.

„Dekoder warszawski“ to jubileuszowa, 30. gra Instytutu i pierwsza odbywająca się w całości pod dachem. – Cóż, pogoda nie zachęca do spacerów – mówi Czajka.

Założeniem zarówno tego, jak i wszystkich pozostałych spotkań, jest przybliżenie graczom miejsc i wydarzeń ważnych dla historii Warszawy.

[i] Dekoder warszawski, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3, wstęp wolny, zbiórka przy wejściu na ekspozycje stałe, informacje: [link=http://www.1944.pl]www.1944.pl[/link], sobota (20.02), godz. 14[/i]

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego