14 lipca w obchody włączy się prezydent elekt Bronisław Komorowski i goszcząca w Krakowie prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.
Już 5 marca w ramach tego świętowania odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Krakowa z okazji 600. rocznicy powstania Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Od dziś do 26 września 2010 r. otwarta jest wystawa fotograficzna „Tradycja grunwaldzka w Krakowie”. W jej ramach: w Muzeum Historii Fotografii zobaczyć można fotoreportaż „Praojcom na chwałę – braciom na otuchę”, a na Plantach - wystawę plenerową „Z dziejów Pomnika Grunwaldzkiego”.
14 lipca na placu Jana Matejki, a potem na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu zaplanowano uroczystości z udziałem Bronisława Komorowskiego i prezydent Grybauskaite, a dzień później na Wawelu uroczysty koncert w rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Od 15 lipca do 30 września na Wawelu obejrzeć można będzie wystawę „Na znak świetnego zwycięstwa”, poświęconą m.in. tradycji obchodów tej rocznicy zwycięstwa polskiego oręża przez pokolenia. Kraków jako stolica Królestwa Polskiego oraz Wawel jako rezydencja królewska stanowiły bowiem zawsze centrum obchodów kolejnych jubileuszów. W katedrze krakowskiej zawisły chorągwie wzięte przez Władysława Jagiełłę w czasie wielkiej bitwy. Stąd również, rokrocznie, w święto Rozesłania Apostołów (15 lipca) wychodziła uroczysta procesja dla przypomnienia o powodzeniu Polaków w starciu z wrogiem.
Centralne miejsce na wystawie zajmą trofea zdobyte w czasie wojny z zakonem i rozesłane przez zwycięskiego króla do najważniejszych kościołów kraju (Kraków, Gniezno, Poznań, Sandomierz).
Od 16 do 25 lipca na Rynku Głównym zaplanowano jarmark z okazji 600-lecia Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. 17 lipca z Kościoła Mariackiego, przez plac Matejki i park Strzelecki ruszy pochód, który zakończy się odsłonięciem pomnika Ignacego Paderewskiego, ufundowanego przez Bractwo Kurkowe.