Co roku społeczność akademicka Uniwersytetu Jagiellońskiego czci w tym dniu pamięć ofiar akcji gestapo z 6 listopada 1939 r., znanej jako Sonderaktion Krakau. Wówczas 183 krakowskich profesorów zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów w Dachau oraz Sachsenhausen.
W sobotę rano studenci i naukowcy uczestniczyli we mszy św. za dusze ofiar akcji gestapo oraz innych zmarłych pracowników UJ w kolegiacie akademickiej św. Anny. Potem delegacje wydziałów uczelni udają się na cmentarze krakowskie, gdzie na mogiłach zmarłych rektorów, profesorów i innych zasłużonych dla UJ osób zapalane są znicze oraz składane kwiaty.
Wystawa "Do piekła Sachsenhausen”, przygotowana w Fabryce Oskara Schindlera, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, to także część tych obchodów.
Po raz ósmy zostanie też wręczona Nagroda im. Stanisława Kutrzeby, przyznawana pracownikowi lub absolwentowi UJ za zaangażowanie w ochronę praw człowieka w Europie, dla umocnienia porozumienia między Polską i Niemcami. Została ufundowana przez Uniwersytet w Heidelbergu oraz Instytut Maxa Plancka.
Tegoroczną laureatką została mgr Maria Stożek. Jest absolwentką studiów na Wydziale Prawa i Administracji UJ i Harvard Law School oraz doktorantką w Katedrze Kryminologii UJ.