Jedność albo śmierć

Jutro Ameryka będzie obchodzić swoje 244. urodziny. Na każdej amerykańskiej ulicy pojawi się gwiaździsty sztandar – symbol amerykańskiej wielkości i jedności. Mało kto jednak pamięta, że pierwotny wzór flagi 13 zjednoczonych w rewolucyjnym buncie prowincji amerykańskich wyglądał zupełnie inaczej.

Publikacja: 02.07.2020 18:26

„Podpisanie deklaracji niepodległości USA”, obraz Johna Trumbulla z 1819 r.

„Podpisanie deklaracji niepodległości USA”, obraz Johna Trumbulla z 1819 r.

Foto: Wikipedia

Flaga rewolucyjna z 1775 r. przedstawiała zwiniętego grzechotnika na żółtym tle z podpisem „Nie depcz mnie". Dzisiaj podobnej symboliki używają już tylko amerykańscy libertarianie, którzy zastąpili jednak grzechotnika jeżozwierzem z nastroszonymi kolcami.

Geneza flagi rewolucyjnej sięga pierwszej połowy XVIII w. Grzechotnik był gadem, który budził szczególny lęk, ale także i pewien rodzaj fetyszystycznego szacunku wśród mieszkańców pierwszych trzynastu kolonii amerykańskich. W XVIII stuleciu na wschodnim wybrzeżu Ameryki Północnej występowały dwa gatunki z podrodziny grzechotników: żyjące w górach i nad brzegami rzek, słynące ze sporych rozmiarów (nawet do 150 cm długości) grzechotniki leśne, zwane pospolitymi, oraz jeszcze większe (do 260 cm długości), niezwykle szybkie i zwinne grzechotniki diamentowe. Nie trzeba dodawać, że oba gatunki są bardzo jadowite, a ich gruczoły jadowe wydzielają relatywnie duże ilości trucizny w porównaniu z innymi jadowitymi wężami. Pamiętniki i zapiski kronikarskie z XVIII w. wskazują, że węże te występowały niezwykle licznie wzdłuż brzegów amerykańskich rzek. Tam też najczęściej powstawały osady kolonistów. Ukąszenia tych węży zbierały co roku ponure żniwo wśród kolonistów.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Paweł Łepkowski: Najsympatyczniejszy ze wszystkich świętych
Historia
Mistrzowie narracji historycznej: Hebrajczycy
Historia
Bunt carskich strzelców
Historia
Wojna zimowa. Walka Dawida z Goliatem
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Archeologia rozboju i kontrabandy
Materiał Promocyjny
Transformacja w miastach wymaga współpracy samorządu z biznesem i nauką