Reklama
Rozwiń

Bój się Boga – Czcij Króla

Na wodzie pisane... opowieści marynistyczne z Polski i ze świata

Publikacja: 31.12.2011 00:01

Mat podchorąży Eryk Kazimierz Sopoćko podczas wachty na okręcie, fotografia prawdopobnie z 1940 r.

Mat podchorąży Eryk Kazimierz Sopoćko podczas wachty na okręcie, fotografia prawdopobnie z 1940 r.

Foto: narodowe archiwum cyfrowe

Gdy podporucznik Eryk Sopoćko opuszczał pancernik HMS „Rodney", na którym służył jako oficer stażysta, pokład okrętu lśnił jak nowy, a na rufowym pomoście sygnałowym przymocowano świeżo polakierowaną tablicę z napisem „Bismarck, 1941". „Zwycięstwa są nieśmiertelne" – pomyślał 22-letni marynarz, który niebawem zyska sławę znakomitego reportera wojennego. I po raz ostatni odczytał motto, pod którym widniał napis „Bismarck, 1941" – „Bój się Boga – Czcij Króla".

Do grona najwybitniejszych marynistów polskich – zgódźmy się, nie mieliśmy ich aż tak wielu – trafił błyskawicznie, gdy zadebiutował „Patrolami Orła" opublikowanymi po angielsku jako „Orzel's Patrol". Druga, i ostatnia, książka Spoćki – „Gentlemen, the Bismarck has been sunk" (przełożona na język polski przez Marka Jurczyńskiego i wydana teraz nakładem Oficyny Wydawniczej Finna pod tytułem „W pościgu za »Bismarckiem«" – Gdańsk, 2011) uznana została za jedną z najlepszych opowieści o słynnej morskiej pogoni za pancernikiem niemieckim, choć ten akurat epizod wojenny ma swoją bardzo bogatą literaturę. Autor we wstępie niejako się tłumaczył, że niektóre podane przez niego pomniejsze szczegóły mogą nie zgadzać się z oficjalną historiografią, ale – pisał – „tak się złożyło, że byłem naocznym świadkiem tych wydarzeń, i w ramach moich możliwości opisałem to, co sam widziałem".

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama