Jest to pierwszy w historii polskiej kinematografii film morski, zrealizowany przez Henryka Szaro w 1927 roku według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza Stefana Kiedrzyńskiego. Opowiada o losach Stacha, marzącego o dalekich podróżach, który osiąga cel, zostając oficerem na żaglowcu handlowym. Kiedy Stach zakochuje się w córce właściciela statku, pojawia się zazdrosny bosman. I tak intryga miłosna splata się z sensacyjną akcją. Grają popularne gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr i Nora Ney. A w rolę młodego Stacha wciela się dziesięcioletni wtedy Tadeusz Fijewski (był to jego debiut).
Zdjęcia kręcono w Gdańsku, Gdyni i Pucku, a także na żaglowcu Lwów Szkoły Morskiej w Tczewie i na torpedowcu Polskiej Marynarki Wojennej ORP „Kujawiak".
To już trzeci film niemy zrekonstruowany przez Filmotekę Narodową w ramach realizacji projektu NITROFILM („Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie"). Wcześniej odnowiono „Manię. Historia pracownicy fabryki papierosów" (reż. Eugen Illés, Niemcy 1918) z muzyką Jerzego Maksymiuka oraz pierwszą ekranizację epopei narodowej Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz" (Polska 1928) w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, do którego muzykę skomponował Tadeusz Woźniak.
Wszyscy trzej kompozytorzy spotkali się na środowej konferencji prasowej i opowiadali o specyfice tworzenia muzyki do filmu niemego