Pamiętamy o rzezi Ormian

24 kwietnia wspominać będziemy 100. rocznica Rzezi Ormian w Turcji - pierwszego ludobójstwa XX wieku. W Polsce odbędą się marsze pamięci.

Publikacja: 23.04.2015 12:49

Pamiętamy o rzezi Ormian

Foto: picture alliance/dpa

Obchody tej rocznicy będą odbywały się na całym świecie, także w Turcji. W Polsce uroczystości rocznicowe zaplanowane zostały w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gliwicach i Lublinie.

Dzisiaj w stolicy o godz. 13 - 18 w kościele seminaryjnym pw. Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Oblubieńca, ul. Krakowskie Przedmieście 52/54 odbędzie się transmisja z Armenii ceremonii kanonizacji ofiar ludobójstwa Ormian 1915 roku. Z kolei o godz. 19 w kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy, pl. Małachowskiego 1 zorganizowany zostanie koncert w wykonaniu członków Teatru ZAR, Arama, Virginii i Vahana Kerovpyanów oraz Murata ?clinalcy.

W piątek w godz. 17.30 - 19.15 organizowane jest spotkanie żałobne przy chaczkarze na Skwerze Ormiańskim w parku Sadyba, podczas którego odmówione zostaną ekumeniczne modlitwy za ofiary ludobójstwa. Ich pamięć uczczona zostanie minutą ciszy, zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty.

We Wrocławiu uroczystości rocznicowe odbędą się w piątek o godz. 17 mszą św. w katedrze św. Jana Chrzciciela, po której odbędzie się koncert muzyki ormiańskiej i marsz milczenia pod wrocławski chaczkar. W programie jest również pokaz filmu i performanse artystyczne.

W Krakowie uroczystości będą odbywały się cały weekend. 25 kwietnia o godz. 13 w Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się odczyt ambasadora Armenii Edgara Ghazaryana, po którym wyruszy Krakowski Marsz Pamięci Ofiar Ludobójstwa Ormian. Następnie odbędą się uroczystości pod krakowskim chaczkarem i msza świeta ormiańskokatolicka, zaś wieczorem polska premiera filmu "The Cut", reż. Fatih Akin.

W Gliwicach uroczystości rocznicowe odbędą się w niedzielę o godz. 11 uroczystą mszą świętą ormiańskokatolicka w Gliwicach w kościele ormiańskim przy ul. Mikołowskiej, sprawowaną przez ks. proboszcza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego. W programie również m.in. koncert "Wołanie z głębi serca".

W piątek o godz. 19 w lubelskim kościele pw. Świętej Rodziny przy Al. Jana Pawła II 11 odbędzie się koncert męskiego zespołu wokalnego KAIROS pt. "Pieśń pamięci".

Do rzezi Ormian doszło w czasie I wojny światowej w Turcji. Jak utrzymują dzisiaj środowiska ormiańskie z chwilą wybuchu wojny "dojrzała wśród ideologów i polityków tureckich koncepcja ostatecznego rozwiązania kwestii ormiańskiej". Jej głównym realizatorem był minister Mehmet Talaat. Początkiem zasadniczej fazy ludobójstwa było aresztowanie w Stambule 24 kwietnia 1915 roku kilkuset intelektualistów i liderów ormiańskich, z których większość została zabita. Do tej symbolicznej daty nawiązują właśnie organizatorzy uroczystości. Kolejnym etapem były rabunki, gwałty, masowe deportacje, a także zabójstwa Ormian. Jak dzisiaj szacują Ormianie w czasie tych wydarzeń zostało zamordowanych około półtora miliona ich rodaków.

Wszędzie tam, gdzie żyją Ormianie, 24 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci o Ludobójstwie.

Historia
Krzysztof Kowalski: Zabytkowy łut szczęścia
Historia
Samotny rejs przez Atlantyk
Historia
Narodziny Bizancjum
Historia
Muzeum rzezi wołyńskiej bez udziału państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Historia
Rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przemówią tylko Ocaleni
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego