Aktualizacja: 10.05.2015 10:15 Publikacja: 08.05.2015 01:12
Foto: 123RF
PM: Europa 8 maja obchodzi rocznicę zakończenia II wojny światowej. Tyle że wojna w Azji wciąż trwała, dopiero w pierwszej połowie sierpnia 1945 r. przeprowadzono atak atomowy na Hiroszimę i Nagasaki. Data kapitulacji Japonii to 2 września 1945 r.
Iwona Merklejn: Japonia skapitulowała już 15 sierpnia. 2 września nastąpiło tylko formalne podpisanie dokumentów. 30 sierpnia do Japonii przybył amerykański generał Douglas MacArthur. Pełnił on funkcję naczelnego dowódcy sił sprzymierzonych. Rozpoczynająca się właśnie okupacja kraju oficjalnie nie była okupacją amerykańską, choć w praktyce zdecydowaną większość sił okupacyjnych stanowili Amerykanie oraz nieliczna grupa Brytyjczyków. W Japonii znane jest zdjęcie, na którym gen. MacArthur wysiada z samolotu z fajką w zębach i z nonszalanckim wyrazem twarzy. To był człowiek, który wywarł ogromny wpływ na ówczesną politykę japońską. Mówi się, że zachowywał się jak dawni szogunowie, zręcznie wykorzystując do swoich celów autorytet cesarza.
W jaki sposób?
W momencie zakończenia wojny większość Japończyków nadal popierała cesarza, choć był on obarczany odpowiedzialnością za wywołanie tej wojny, a część aliantów żądała osądzenia go za zbrodnie wojenne. Amerykanie musieli więc podjąć trudną decyzję. W ramach negocjacji jeszcze przed oficjalną kapitulacją dali Japończykom do zrozumienia, że instytucja i osoba cesarza zostaną zachowane. Nie stanął on więc przed sądem nawet jako świadek. Cesarz zresztą bardzo szybko zadeklarował współpracę z władzami okupacyjnymi. Dziś uważa się, że jego autorytet pomógł Amerykanom w stosunkowo pokojowy sposób narzucić Japonii okupacyjny porządek.
Czy rola cesarza zmieniła się po wojnie?
Przede wszystkim zrzekł się on swojego boskiego statusu. 1 stycznia 1946 r. ogłosił oficjalnie przez radio, że nie jest istotą boską. Według nowej konstytucji, podyktowanej Japończykom przez Amerykanów, jego funkcja w państwie stała się jedynie symboliczna. Nie znaczy to, że pozostał całkowicie bez wpływu na przebieg wydarzeń, bo nadal cieszył się dużym autorytetem i w różnych kwestiach mógł publicznie wyrażać swoje opinie. Ostateczne decyzje podejmował oczywiście ktoś inny, ale cesarz nie pozostawał bierny.
80 lat temu, 25 stycznia 1945 roku, z obozu koncentracyjnego Stutthof wyszły kolumny więźniów. Po drodze zmarło 17 tys. osób. To jedna z największych zbrodni popełnionych przez Niemców podczas II wojny światowej.
Suzuki Vitara jest dostępna w odmianach Mild Hybrid i DualJet Hybrid z technologią Strong Hybrid. Tłumaczymy, jakie są różnice między tymi wersjami i którą z nich dla siebie wybrać.
Spacer nadmorską plażą, nie tylko nad Bałtykiem, to okazja do wchłonięcia pokaźnej porcji jodu. Ale nie tylko – to także szansa na napotkanie materialnych śladów przeszłości, bliższej i dalszej, sprzed dekad i sprzed stuleci.
50 lat temu Jacek Pałkiewicz, późniejszy odkrywca źródła Amazonki, zyskał światowy rozgłos, pokonując Ocean Atlantycki w roli dobrowolnego rozbitka. W annałach historii żeglugi wyprawa została odnotowana jako pionierska. To 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.
17 stycznia 395 r. cesarz Teodozjusz Wielki oficjalnie podzielił Imperium Rzymskie na dwie niezależne od siebie części. Wschodnią, ze stolicą w Konstantynopolu, przekazał pod władanie swojemu starszemu synowi, 17-letniemu Arkadiuszowi. Łacińska część zachodnia miała pozostać pod panowaniem młodszego syna, 11-letniego Honoriusza.
Klienci Warty mają możliwość leczenia nowotworów przy użyciu najnowocześniejszych metod na świecie. Ubezpieczenie Leczenie za granicą Plus może pokryć związane z tym koszty nawet do 2 mln euro.
Ministerstwo Kultury wycofało się z współprowadzenia i dofinansowania chełmskiego muzeum rzezi wołyńskiej. Władze samorządowe idą do sądu.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Złoty kontynuuje szarżę. W piątek wyraźnie tanieje dolar. Amerykańskiej walucie nie posłużyły wypowiedzi Donalda Trumpa.
Złoty imponuje siłą. Kurs euro jest najniższej od ponad pięciu lat. Skąd ten ruch?
O wspólnocie praktyków, która pozwala się prawnikom usłyszeć, i holistycznym spojrzeniu na konflikt, które ma ułatwić rozwiązywanie sporów.
W wyniku audytu prokuratura będzie miała naprawdę dużo do roboty i przykre jest tylko to, że w sprawach, w których sama naruszyła prawo.
Dekada wystarczyła, aby prawnicy przekonali się do popularności.
Prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości wymaga dobrej współpracy zawodów prawniczych.
Kwalifikacja działań nieuczciwych klientów przy kasie samoobsługowej od lat sprawia problemy.
Szwedzki rząd rozważa zakaz używania mediów społecznościowych dla nastolatków na wzór rygorów stosowanych w Australii.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas