Pomnik poświęcony "Ince" zostanie odsłonięty po mszy świętej o godz. 10 na terenie kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w warszawskiej dzielnicy Wola - pomiędzy świątynią a szkołą (ul. Bema).
W uroczystości wezmą udział m.in. organizacje kombatanckie, przedstawiciele IPN oraz mieszkańcy stolicy. Postawienie pomnika poświęconego Danucie Siedzikównie "Ince", zainicjował jeden z mieszkańców Warszawy. Pokrył koszty związane z powstaniem monumentu.
Po części oficjalnej zaplanowany jest piknik patriotyczny, spektakl teatralny, projekcja filmu, występy bardów, konkursy dla dzieci i młodzieży, pokazy grup rekonstrukcyjnych, żołnierski poczęstunek oraz koncert. Wystąpi m.in. Tadek Firma Contra Mundum, Karat Napalm Grupa, Grupa Teatralna "Jesteśmy z Pruszkowa", Dariusz Grzybkowski, Łukasz Kukiełka, Arkadiusz Haszler "Harnaś", Zespół "MAT" ? Młodzi Adepci Twórczości, zespół "Kefas", Amelka Ślusarek, Anna Talarek oraz Julek Iwanicki - z Fundacji Lampa. W niedzielę o godz. 19 odbędzie się koncert "Podziemna Armia Powraca" ? Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik.
Danuta Siedzikówna ps. Inka była sanitariuszką 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Do AK wstąpiła pod koniec 1943 r. Przeszła szkolenie medyczne. W czerwcu 1945 została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z podziemiem antykomunistycznym, ale wkrótce potem uwolniona przez żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszko", dowódcy 5. Brygady Wileńskiej AK.
Przez pewien czas pracowała jako sanitariuszka w oddziałach AK działających na Pomorzu. W lipcu 1946 została wysłana po zaopatrzenie medyczne do Gdańska, tam wpadła w pułapkę zastawioną na żołnierzy "Łupaszki". W czasie śledztwie prowadzonego przez UB była bita i poniżana, ale mimo to odmówiła zeznań obciążających innych żołnierzy AK. Skazana na śmierć, została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Jej szczątki zostały zakopane w bezimiennym grobie na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Jesienią poprzedniego zostały one znalezione przez zespół naukowców IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk (zajmuje się poszukiwaniem tajnych miejsc pochówków żołnierzy niezłomnych - wyklętych zamordowanych przez komunistyczną bezpiekę).