Inka na pomniku w Warszawie

3 października zostanie odsłonięty w Warszawie pomnik Danuty Siedzikówny "Inki" legendarnej sanitariuszki Armii Krajowej, zamordowanej przez ubeków.

Publikacja: 30.09.2015 12:42

Inka (z lewej) wraz towarzyszami broni, żołnierzami AK

Inka (z lewej) wraz towarzyszami broni, żołnierzami AK

Foto: Archiwum IPN w Gdańsku

Pomnik poświęcony "Ince" zostanie odsłonięty po mszy świętej o godz. 10 na terenie kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w warszawskiej dzielnicy Wola - pomiędzy świątynią a szkołą (ul. Bema).

W uroczystości wezmą udział m.in. organizacje kombatanckie, przedstawiciele IPN oraz mieszkańcy stolicy. Postawienie pomnika poświęconego Danucie Siedzikównie "Ince", zainicjował jeden z mieszkańców Warszawy. Pokrył koszty związane z powstaniem monumentu.

Po części oficjalnej zaplanowany jest piknik patriotyczny, spektakl teatralny, projekcja filmu, występy bardów, konkursy dla dzieci i młodzieży, pokazy grup rekonstrukcyjnych, żołnierski poczęstunek oraz koncert. Wystąpi m.in. Tadek Firma Contra Mundum, Karat Napalm Grupa, Grupa Teatralna "Jesteśmy z Pruszkowa", Dariusz Grzybkowski, Łukasz Kukiełka, Arkadiusz Haszler "Harnaś", Zespół "MAT" ? Młodzi Adepci Twórczości, zespół "Kefas", Amelka Ślusarek, Anna Talarek oraz Julek Iwanicki - z Fundacji Lampa. W niedzielę o godz. 19 odbędzie się koncert "Podziemna Armia Powraca" ? Leszek Czajkowski, Paweł Piekarczyk, Jerzy Zelnik.

Danuta Siedzikówna ps. Inka była sanitariuszką 4. szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Do AK wstąpiła pod koniec 1943 r. Przeszła szkolenie medyczne. W czerwcu 1945 została aresztowana przez NKWD-UB za współpracę z podziemiem antykomunistycznym, ale wkrótce potem uwolniona przez żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszko", dowódcy 5. Brygady Wileńskiej AK.

Przez pewien czas pracowała jako sanitariuszka w oddziałach AK działających na Pomorzu. W lipcu 1946 została wysłana po zaopatrzenie medyczne do Gdańska, tam wpadła w pułapkę zastawioną na żołnierzy "Łupaszki". W czasie śledztwie prowadzonego przez UB była bita i poniżana, ale mimo to odmówiła zeznań obciążających innych żołnierzy AK. Skazana na śmierć, została rozstrzelana 28 sierpnia 1946 w więzieniu przy ul. Kurkowej w Gdańsku. Jej szczątki zostały zakopane w bezimiennym grobie na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku. Jesienią poprzedniego zostały one znalezione przez zespół naukowców IPN, którym kieruje prof. Krzysztof Szwagrzyk (zajmuje się poszukiwaniem tajnych miejsc pochówków żołnierzy niezłomnych - wyklętych zamordowanych przez komunistyczną bezpiekę).

Zimą tego roku na podstawie badań DNA naukowcy ostatecznie zidentyfikowali szczątki "Inki". Niebawem powinna zapaść decyzja o ponownym jej pochówku.

Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Partnera
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście