Z tej okazji 12 maja w południe Żydowski Instytut Historyczny organizuje uroczystość, która odbędzie się pod pomnikiem Zygielbojma przy ul. Lewartowskiego 6 w Warszawie.
Zygielbojm był politykiem związanym z socjalistyczną partią Bund. Od lutego 1942 r. pełnił funkcję członka Rady Narodowej przy rządzie Rzeczypospolitej na uchodźstwie w Londynie. „Jako członek Rady informował świat o tragicznym losie polskich Żydów pod niemiecką okupacją. Wobec klęski powstania w getcie warszawskim, a przede wszystkim na znak protestu przeciwko obojętności świata wobec zagłady Żydów, 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo” – przypominają historycy ŻIH.
Czytaj więcej
Izraelski "Haaretz" ujawnił film sprzed 25 lat nagrany w domu Marka Edelmana w Łodzi. Rozmawia on...
W stolicy trwają obchody związane z rocznicą wybuchu powstania żydowskiego.
16 maja o godzinie 18 odbędzie się tzw. kolektywny performans „Still Standing 2023”. Jego uczestnicy staną się „żywym” pomnikiem. Celem akcji jest przywracanie pamięci o powstaniu w rocznicę zburzenia Wielkiej Synagogi 16 maja 1943 r. – W tę okrągłą rocznicę uczestnicy i uczestniczki działania postawią pytanie, jak to jest się poruszać w miejscu obarczonym traumatyczną historią? W miejscu przemocy, które jest obecnie pełne życia. Tworząc wspólnie pomnik, mieszkańcy i mieszkanki Warszawy staną się nośnikami pamięci – tłumaczy Magda Rubenfeld, współdyrektorka FestivALTu.