Jak nauczyliśmy maszyny liczyć i myśleć za nas? Część 26: Od UNIX-a do Linuxa

Pionierem wolnego oprogramowania był Richard M. Stallman, który 5 stycznia 1984 r. w dokumencie „O projekcie GNU” deklarował, że zamierza całkowicie poświęcić się sprawie „stworzenia nowej społeczności dzielącej się oprogramowaniem”.

Publikacja: 23.06.2022 16:31

Richard Matthew Stallman – jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania

Richard Matthew Stallman – jeden z twórców ruchu wolnego oprogramowania

Foto: PAP/EPA/MARTIN ALIPAZ

W poprzednim felietonie tej serii opisałem historię powstania i rozwoju systemu UNIX. System ten był przez długi okres rozwijany (powstawały kolejne wersje) i udostępniany za darmo. Skończyło się to na wersji nr 7 udostępnionej w 1979 r., natomiast po „wyprostowaniu” pewnych kwestii prawnych firma AT&T, do której należała „wylęgarnia” UNIX-a – Bell Labs, zaoferowała w 1982 r. płatny program o nazwie System III (po ulepszeniach wszedł na rynek pod nazwą System V). Jak opisałem w poprzednim odcinku, doprowadziło to do gigantycznej awantury, bo użytkownicy UNIX-a (zwłaszcza wywodzący się z kręgów akademickich) przyzwyczaili się do darmowego oprogramowania, a w odpowiedzi na wypuszczenie na rynek programu System V stworzyli na Uniwersytecie Berkeley wersję UNIX-a pod nazwą BSD (Berkeley Software Distribution), która była od Systemu V lepsza.

Pozostało 92% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Historia
Generalne Gubernatorstwo – kolonialne zaplecze Niemiec
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Historia
Tysiąc lat polskiej uczty