Abraham Lincoln 16 kwietnia 1861 r. podpisał deklarację następującej treści: „Prawa Stanów Zjednoczonych były od pewnego czasu i są obecnie przeciwstawiane, a ich wykonywanie utrudniane w stanach Karolina Południowa, Georgia, Alabama, Floryda, Missisipi, Luizjana i Teksas przez kombinacje zbyt potężne, by można je było stłumić zwykłym postępowaniem sądowym lub uprawnieniami nadanymi marszałkom przez prawo. Dlatego też ja, Abraham Lincoln, Prezydent Stanów Zjednoczonych, na mocy uprawnień nadanych mi przez Konstytucję i prawa, uznałem za stosowne powołać i niniejszym powołuję milicję kilku Stanów Unii, w łącznej liczbie siedemdziesięciu pięciu tysięcy, w celu stłumienia wspomnianych kombinacji i spowodowania należytego wykonania ustaw (…). Apeluję do wszystkich lojalnych obywateli o przychylność, ułatwienie i pomoc w tych wysiłkach mających na celu utrzymanie honoru, integralności i istnienia naszej Narodowej Unii oraz wieczności rządu ludowego; a także naprawienie krzywd już wystarczająco długo znoszonych. Uznaję za stosowne powiedzieć, że pierwszą służbą powierzoną siłom niniejszym powołanym będzie prawdopodobnie odzyskanie fortów, miejsc i własności, które zostały zagarnięte przez Unię; w każdym przypadku zachowana zostanie najwyższa ostrożność, zgodnie z wyżej wymienionymi celami, aby uniknąć spustoszenia, zniszczenia lub naruszenia własności, lub zakłócenia spokoju obywateli w jakiejkolwiek części kraju”.
Miesiąc wcześniej Lincoln został zaprzysiężony na 16. prezydenta Stanów Zjednoczonych (wybrano go jako kandydata Partii Republikańskiej) i zaczął dążyć do zniesienia niewolnictwa. Pomysł nie podobał się wielkim plantatorom bawełny w południowych stanach (produkcja była opłacalna właśnie dzięki pracy niewolników), nie chcieli również republikanina w Białym Domu (14. prezydent, demokrata Franklin Pierce, reprezentował interesy południowych plantatorów). Przeciwne Lincolnowi stany południowe zaczęły więc kolejno ogłaszać wystąpienie z Unii.
W lutym 1861 r. sześć stanów podpisało Konstytucję Skonfederowanych Stanów Ameryki, co de facto oznaczało utworzenie nowego państwa. Na prezydenta zbuntowanych stanów wybrany został Jefferson Davis, a tymczasem do konfederatów przyłączyło się sześć kolejnych stanów. Musiało się to skończyć wybuchem wojny między uprzemysłowioną Północą, lojalną wobec prezydenta, a separatystycznym Południem. Tak oto wiosną roku 1861 wojenna pożoga rozlała się po terytorium Stanów Zjednoczonych i przeszła do historii jako wojna secesyjna, niezwykle krwawa i brutalna.
Kuzyn Chopina
18 kwietnia 1861 r., dwa dni po odezwie prezydenta Lincolna, do ochotniczych oddziałów Północy w Waszyngtonie zgłosił się Włodzimierz Krzyżanowski – właściciel firmy budującej kolej, wcześniej znany stronnik Abrahama Lincolna. Ciekawa jest historia życia tego człowieka.