Reklama
Rozwiń

Kuria Rzymska. Skandale za Spiżową Bramą

W ostatnich kilkudziesięciu latach Kurią Rzymską wstrząsały afery finansowe, obyczajowe i zacięta rywalizacja o wpływy. Od dawna toczy się tam również walka o to, kto ma większą władzę: papież z biskupami czy watykański aparat.

Aktualizacja: 18.03.2017 12:57 Publikacja: 16.03.2017 19:10

Abp Juliusz Paetz, oskarżany o seksualne molestowanie kleryków, w 2002 r. został odwołany ze stanowi

Abp Juliusz Paetz, oskarżany o seksualne molestowanie kleryków, w 2002 r. został odwołany ze stanowiska metropolity poznańskiego.

Foto: Fotorzepa, Piotr Kowalczyk

Bazylika św. Piotra w Rzymie tego jeszcze nie widziała. 8 listopada 1965 r. na II soborze watykańskim Święte Oficjum, najważniejszy urząd Kurii Rzymskiej, strażnik czystości wiary i moralności, zostało przeczołgane przez błoto. Sprawca? 76-letni konserwatywny kardynał Joseph Frings z Kolonii. Oficjum zaszkodziło Kościołowi, karcąc teologów za najmniejsze odstępstwa, sporządzając indeks zakazanych książek, a wyznawców innych religii traktując jak pogan. Tyradę Niemca 2,5 tys. ojców soborowych z całego świata nagrodziło oklaskami. W konsternację wpadła grupka kurialistów. Prefekt Oficjum kardynał Alfredo Ottaviani zbladł jak ściana.

Pozostało jeszcze 97% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego