Ostatni Osmanowie. Wiek wygnania i pogardy

Dla świata serial telewizyjny „Wspaniałe stulecie" jest emocjonującym tasiemcem, osadzonym w egzotycznych realiach dworu kalifa i władcy imperium, które w apogeum rozciągało się od Maghrebu po granice Persji. W Turcji serial utorował jednak drogę odradzającej się miłości do sułtanatu – a jego ocalałym dziedzicom umożliwił domknięcie najmroczniejszego dla nich stulecia: wieku wygnania i pogardy.

Publikacja: 11.02.2021 21:00

Z lewej Mehmed VI, ostatni sułtan Imperium Osmańskiego. Panował od 4 lipca 1918 r. do 1 listopada 19

Z lewej Mehmed VI, ostatni sułtan Imperium Osmańskiego. Panował od 4 lipca 1918 r. do 1 listopada 1922 r. Z prawej Mustafa Kemal Atatürk, pierwszy prezydent Republiki Turcji od 1923 r. do śmierci w 1938 r.

Foto: Library of Congress & Virtual Istanbul

Późną jesienią 1922 r., gdy niebo nad Istambułem na większość dnia przybrało barwę grafitu, a zimny wiatr zaczął hulać w ciasnych uliczkach, pałac sułtana Mehmeda VI opustoszał. Na zgliszczach Imperium Otomańskiego rodziła się Republika Turcji, choć 61-letni władca – sułtan, który musiał objąć rządy po śmierci brata Mehmeda V, któremu imperium wymsknęło się z rąk wraz z przegraną w I wojnie światowej – łudził się jeszcze, że ostanie mu się przynajmniej ceremonialna rola, być może na wzór monarchii brytyjskiej.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama