Aktualizacja: 16.06.2017 01:07 Publikacja: 16.06.2017 00:01
Jedna z manifestacji SW w drugiej połowie 1989 r. w Szczecinie. Na fotografii SB zaznaczyła niektóre osoby, na odwrocie odbitki są adnotacje: „1) Krzysiek 2) Janusz St. 3) Ze stocznii TZR (pisownia oryginalna – red.) 4) Eugeniusz Gierczak 5) Maciek z FMW”.
Foto: Archiwum IPN Szczecin
Kilka tygodni po wykreśleniu z polskiej konstytucji „kierowniczej roli" PZPR, przywróceniu nazwy państwa Rzeczpospolita Polska i korony polskiemu Orłowi szczecińska SB wszczęła sprawę o kryptonimie „KDH". Jej obiektem byli działacze Solidarności Walczącej.
SW rozpoczęła działalność w Szczecinie w połowie lat 80. XX w. za sprawą Stanisława Janusza i Krzysztofa Korczaka oraz skupionej wokół nich grupy konspiratorów, którzy od 1982 r. wydawali podziemne pismo „Jedność". Kontakt z SW we Wrocławiu nawiązał Janusz, którego znajoma, Izabela Ratajczak, znała z kolei Hannę Łukowską-Karniej. W grudniu 1985 r. wspomniana trójka szczecinian została zaprzysiężona jako członkowie organizacji Morawieckiego. W styczniu 1986 r. ukazał się pierwszy numer „Gryfa", sygnowanego przez SW Oddział Pomorze Zachodnie. W jego wydawanie w kolejnych latach angażowali się, poza Januszem i Krzysztofem Korczakiem, m.in. Marian Korczak, Mariusz Bogdanowicz, Krystyna Borowska, Leszek Dobrzyński i Adam Zadworny.
W panteonie chrześcijańskich świętych jest wiele osób, które można podziwiać jako wzór wielkiej odwagi, wiary i człowieczeństwa. Paradoksalnie z tego grona najbardziej znany jest święty, o którego życiu prawie nikt nic nie wie. Wspominamy go 6 grudnia, choć rzadko w kontekście religijnym. Znają go bowiem nie tylko chrześcijanie, ale dzięki komercjalizacji świąt Bożego Narodzenia także wyznawcy innych religii oraz ateiści. W Polsce wie o nim każde dziecko, choć jeszcze dwa wieki temu nie miał nic wspólnego ze świętami.
Coś, co dziś nazywamy mediami, a wcześniej należałoby nazwać świadomym i celowym poszerzaniem zasięgu komunikacji, wkroczyło w sferę wojny w momencie, kiedy narodziła się kategoria narracji.
Akty nieposłuszeństwa armii zdarzały się od najdawniejszych czasów. W historię buntów wpisały się także siły zbrojne carstwa moskiewskiego. Za mieszanie się do polityki strzelcy zapłacili straszliwą cenę.
85 lat temu Armia Czerwona zaatakowała Finlandię. Był to kolejny krok w realizacji tajnego protokołu dodatkowego do paktu Ribbentrop-Mołotow, który skazywał sześć suwerennych państw na utratę niepodległości.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Drewniana noga, czarna opaska na wybitym oku, żelazny hak zamiast dłoni, nóż w zębach, laski dynamitu wplecione w brodę, w jednej ręce pistolet, w drugiej kordelas i do abordażu!...
Komuniści nie mogli przez 45 lat udawać, że w 1918 r. nie nastąpiła odbudowa państwowości po 123 latach zaborów. Jednak data 11 listopada – rocznica przekazania przez Radę Regencyjną władzy Józefowi Piłsudskiemu – zdecydowanie ich uwierała.
Czasem na 11 listopada organizowano konferencję naukową czy składanie kwiatów. Żadnych defilad - mówi prof. Andrzej Paczkowski, historyk
Zmartwychwstała nagle, bez żadnych zapowiedzi i fanfar. Polska znowu była wolna, ale czy Polacy byli gotowi na suwerenność?
Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w Polsce wzrosła do 618 813, liczba zgonów osób zakażonych - do 8 805 *** 7 listopada resort zdrowia poinformował o 27 875 przypadkach koronawirusa wykrytych w ciągu doby - to dobowy rekord *** 7 listopada w Polsce weszły w życie nowe obostrzenia - w galeriach handlowych zamkniętych jest większość sklepów, hotele mogą przyjmować jedynie gości podróżujących w celach służbowych *** Obostrzenia te mają obowiązywać do 29 listopada *** Na całym świecie przekroczyła 51 mln zakażeń koronawirusem *** Liczba zgonów pacjentów z Covid-19 przekroczyła 1,27 mln osób.
- Uważam, że Marsz Niepodległości jest wspaniałą inicjatywą. Jednoczy Polaków o poglądach patriotycznych bardzo różnych barw - powiedział poseł Bartłomiej Wróblewski z PiS, którego w czwartek Sejm wybrał na Rzecznika Praw Obywatelskich.
Od pięciu dni w Polsce rośnie średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem z ostatnich siedmiu dni. Ostatni raz trwający tak długo wzrost tego wskaźnika obserwowaliśmy między 29 grudnia a 4 stycznia (wówczas wskaźnik rósł przez tydzień).
- Generalnie policja działa bardzo dobrze, stanowczo, tam gdzie trzeba, adekwatnie do sytuacji. Naprawdę myślę, że zwykły, przeciętny obywatel, który nie jest zacietrzewiony politycznie, który nie ma motywacji politycznej, żeby dokonywać skrajnie niesprawiedliwych ocen, myślę, że może mieć jak najwyższe uznanie dla profesjonalnego sposobu działania polskiej policji - oświadczył szef MSWiA Mariusz Kamiński. Odnosząc się w Polsat News do wydarzeń z sobotniej demonstracji w Warszawie wiceprezes PiS ocenił, że posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) "aktywnie blokowała zwykłym ludziom możliwość przejechania" Trasą Łazienkowską, a policjant, który użył gazu wobec posłanki KO Barbary Nowackiej "działał w odruchu samoobrony".
Możemy się różnić z panią poseł Barbarą Nowacką w wielu sprawach, ale jest posłem na Sejm, jest kobietą, wyszła wyrazić swoją opinię - i nie może być tak, by w pędzie do wykonywania rozkazów, głupich często, dochodziło do takich sytuacji - mówił w TVN24 prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując pryśnięcie przez policjanta w twarz posłanki KO gazem przez funkcjonariusza policji.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas