Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 25.06.2017 08:17 Publikacja: 22.06.2017 17:59
Posiedzenie gabinetu prezydenta Jamesa Monroego (pierwszy z lewej) z udziałem sekretarza stanu Johna Quincy’ego Adamsa, sekretarza skarbu Williama Crawforda, prokuratora generalnego Williama Wirta, sekretarza wojny Johna Caldwella Calhouna, sekretarza marynarki Samuela Southarda i naczelnego poczmistrza Johna McLeana.
Foto: Wikipedia
James Monroe (1758–1831), piąty prezydent Stanów Zjednoczonych.
Foto: Wikipedia
James Monroe przyszedł na świat 28 kwietnia 1758 r. w hrabstwie Westmoreland – miejscu dość niezwykłym w historii Ameryki. Tutaj bowiem 26 lat wcześniej urodził się Jerzy Waszyngton. James Monroe był najstarszym synem farmera, cieśli i sędziego okręgowego Spence'a Monroego. Jego pradziadek Patrick Andrew Monroe przybył do Wirginii w połowie XVII w. W 1650 r. kupił plantację w Washington Parish w hrabstwie Westmoreland. Z kolei rodzina pani Elizabeth Monroe z domu Jones pochodziła z Walii. Wśród przodków piątego prezydenta Stanów Zjednoczonych byli także francuscy hugenoci, którzy przybyli do Nowego Świata w XVII w., uciekając przed prześladowaniami ze strony katolików. Spence Monroe i Elizabeth Jones wzięli ślub w 1752 r., ale ich pierwsze dziecko – James – przyszło na świat dopiero sześć lat później. Sąsiedzi i znajomi państwa Monroe byli przekonani, że małżeństwo nie może mieć dzieci. Tymczasem James był pierwszym z pięciorga dzieci tej pary. Rodzina Monroe, podobnie jak większość rodów farmerskich Wirginii, należała do Kościoła episkopalnego. Nie byli to jednak ludzie przesadnie pobożni, o czym świadczyć może fakt, że późniejsze poglądy Jamesa na religię były zbliżone do liberalnego stanowiska reprezentowanego przez Thomasa Jeffersona.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas