Jak Władysław Grabski uratował II RP: Reforma monetarna

Przeprowadzona 93 lata temu reforma monetarna uratowała ówczesną Rzeczpospolitą przed katastrofą gospodarczą i polityczną. Wprowadzenie złotego polskiego i utworzenie banku centralnego umożliwiło szybki rozwój ekonomiczny kraju oraz przypieczętowało i legitymizowało naszą z trudem odzyskaną niepodległość.

Aktualizacja: 27.08.2017 12:54 Publikacja: 25.08.2017 00:17

Dzięki reformie Grabskiego (kwiecień 1924 r.) jeden złoty polski był równy frankowi szwajcarskiemu, a za 1 USD płacono 5,18 zł. Stosunek wymiany marki polskiej do złotego ustalono na 1 800 000 : 1.

Foto: Wikipedia

Reforma walutowa i uzdrowienie skarbu były najważniejszymi zadaniami powołanego 19 grudnia 1923 r. pozaparlamentarnego gabinetu, na którego czele stanął wówczas Władysław Grabski. Sytuacja gospodarcza w Polsce była wyjątkowo trudna, ponieważ galopująca hiperinflacja powodowała, że ceny rosły z dnia na dzień (o czym za chwilę). Kim był człowiek, który podjął trud przeprowadzenia takich zmian i wziął na swe barki odpowiedzialność za ich powodzenie lub klęskę?

Pozostało jeszcze 96% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Historia
Kim naprawdę był Hans Kloss
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama