Powstała Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce

Symboliczna inauguracja działania sieci składającej się ze społeczników miała miejsce w czasie uroczystości w Łodzi, gdy zostało podpisane porozumienie o przekazaniu do zdigitalizowania archiwum cmentarza żydowskiego w Łodzi.

Publikacja: 18.03.2021 21:00

W ostanich pięciu latach porządkowanych było 120 cmentarzy żydowskich

W ostanich pięciu latach porządkowanych było 120 cmentarzy żydowskich

Foto: fot. Nikodem Nijaki

– Po raz pierwszy w historii ponad 65 tysięcy indywidualnych kart pochówkowych zostanie udostępnionych w internecie. Projekt możliwy jest dzięki współpracy Gminy Żydowskiej oraz Archiwum Państwowego w Łodzi i Fundacji Dziedzictwa Kulturowego – mówi nam dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Karty pochodzą z okresu od końca XIX wieku do lat 50. XX wieku. Dzięki nim będzie można poznać ostatnie miejsca zamieszkania, daty śmierci i pochowania oraz lokalizację pochówków, również takich osób, których nagrobki się nie zachowały. Karty są wypisywane przeważnie po polsku. Ich opracowaniem zajmie się międzynarodowy zespół genealogów. W efekcie powstanie kolekcja danych dostępnych dla potomków i badaczy na całym świecie.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Historia
Krzysztof Kowalski: Heroizm zdegradowany
Historia
Cel nadrzędny: przetrwanie narodu
Historia
Zaprzeczał zbrodniom nazistów. Prokurator skierował akt oskarżenia
Historia
Krzysztof Kowalski: Kurz igrzysk paraolimpijskich opadł. Jak w przeszłości traktowano osoby niepełnosprawne
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Historia
Kim byli pierwsi polscy partyzanci?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska