Powstała Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce

Symboliczna inauguracja działania sieci składającej się ze społeczników miała miejsce w czasie uroczystości w Łodzi, gdy zostało podpisane porozumienie o przekazaniu do zdigitalizowania archiwum cmentarza żydowskiego w Łodzi.

Publikacja: 18.03.2021 21:00

W ostanich pięciu latach porządkowanych było 120 cmentarzy żydowskich

W ostanich pięciu latach porządkowanych było 120 cmentarzy żydowskich

Foto: fot. Nikodem Nijaki

– Po raz pierwszy w historii ponad 65 tysięcy indywidualnych kart pochówkowych zostanie udostępnionych w internecie. Projekt możliwy jest dzięki współpracy Gminy Żydowskiej oraz Archiwum Państwowego w Łodzi i Fundacji Dziedzictwa Kulturowego – mówi nam dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.

Karty pochodzą z okresu od końca XIX wieku do lat 50. XX wieku. Dzięki nim będzie można poznać ostatnie miejsca zamieszkania, daty śmierci i pochowania oraz lokalizację pochówków, również takich osób, których nagrobki się nie zachowały. Karty są wypisywane przeważnie po polsku. Ich opracowaniem zajmie się międzynarodowy zespół genealogów. W efekcie powstanie kolekcja danych dostępnych dla potomków i badaczy na całym świecie.

Powstająca Koalicja Opiekunów Cmentarzy Żydowskich w Polsce zrzesza organizacje, instytucje i osoby prywatne, które zajmują się ratowaniem żydowskich cmentarzy. – Sprzątają, remontują i odnawiają nagrobki, odczytują napisy i je inwentaryzują. Celem koalicji jest zachowanie pamięci o wielokulturowej Polsce dla przyszłych pokoleń – podkreśla Michał Laszczkowski.

W dzisiejszych granicach Polski przed wojną istniało 1200 żydowskich cmentarzy. Do dzisiaj przetrwało około 800. – Mimo ochrony prawnej cmentarze potrzebują stałej opieki, której nie może zapewnić w pełni niewielka społeczność żydowska. Dlatego tworzona jest sieć społecznych opiekunów – dodaje.

Prace związane z tworzeniem koalicji opóźnione zostały z powodu epidemii SARS CoV-2 i dotychczas odbywały się bez rozgłosu. – Od pięciu lat prace porządkowe prowadzone były na ok. 120 cmentarzach żydowskich, już podpisanych zostało około 30 porozumień z instytucjami lub osobami, które się nimi zaopiekują – dodaje dr Laszczkowski. Jako przykład podaje np. cmentarz w Pszczynie czy Bolimowie. – Prowadzimy rozmowy z władzami lokalnymi o cmentarzu żydowskim w Ostrowi Mazowieckiej, na terenie którego znajduje się targowisko – dodaje Laszczkowski.

W skład rady koalicji oprócz szefa Fundacji Dziedzictwa Kulturowego, który prowadzi prace porządkowe na cmentarzu żydowskim na warszawskiej Woli, wchodzi Krzysztof Bielawski, założyciel strony internetowej www.cmentarze-zydowskie.pl, związany z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Aktywnie działa też historyk Sławomir Pastuszka, który od 2005 r. opiekuje się cmentarzem żydowskim w Pszczynie, ale jest też inicjatorem prac porządkowych na cmentarzach w Czechowicach-Dziedzicach, Sośnicowicach i Miasteczku Śląskim. W radzie jest też Witold Wrzosiński, dyrektor cmentarza żydowskiego przy ul. Okopowej w Warszawie. Z kolei Monika Tarajko, specjalistka ds. edukacji w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie, od kilku lat zajmuje się inwentaryzacją i porządkowaniem cmentarzy w regionie lubelskim. W radzie jest też Remigiusz Sosnowski, kierownik cmentarza żydowskiego na Bródnie w Warszawie.

Stowarzyszenia, instytucje, szkoły, samorządy mogą zgłaszać swoją chęć współpracy poprzez formularz na stronie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego www.dziedzictwo.org.

Historia
20 lat temu zmarł papież Polak. Jak będziemy go wspominali
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście