Aktualizacja: 18.03.2021 18:59 Publikacja: 18.03.2021 21:00
W ostanich pięciu latach porządkowanych było 120 cmentarzy żydowskich
Foto: fot. Nikodem Nijaki
– Po raz pierwszy w historii ponad 65 tysięcy indywidualnych kart pochówkowych zostanie udostępnionych w internecie. Projekt możliwy jest dzięki współpracy Gminy Żydowskiej oraz Archiwum Państwowego w Łodzi i Fundacji Dziedzictwa Kulturowego – mówi nam dr Michał Laszczkowski, prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego.
Karty pochodzą z okresu od końca XIX wieku do lat 50. XX wieku. Dzięki nim będzie można poznać ostatnie miejsca zamieszkania, daty śmierci i pochowania oraz lokalizację pochówków, również takich osób, których nagrobki się nie zachowały. Karty są wypisywane przeważnie po polsku. Ich opracowaniem zajmie się międzynarodowy zespół genealogów. W efekcie powstanie kolekcja danych dostępnych dla potomków i badaczy na całym świecie.
Kolaboracja jest słowem o wydźwięku wybitnie negatywnym. Kojarzona jest niemal wyłącznie ze zdradą. Jako wzór takiej haniebnej postawy stawia się państwo Vichy pod kierownictwem marszałka Philippe’a Pétaina i premiera Pierre’a Lavala.
Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Częstochowy, który zaprzeczał zbrodniom popełnionym przez Niemców w obozach koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau oraz na Majdanku.
Już opadł kurz po tegorocznej paraolimpiadzie w Paryżu, buchalterzy posegregowali medale według kolorów, obliczyli, jaki statystycznie nakład finansowy przypada na jeden medal, osłabło też zainteresowanie sekundami w wyścigach i centymetrami w rzutach. Można więc zachować się „niesportowo” i zadać pytanie: od jak dawna osoby niepełnosprawne traktowane są po ludzku?
W 1939 r. granica między walką prowadzoną przez regularne Wojsko Polskie a partyzantką tworzoną przez żołnierzy z rozbitych, odciętych bądź „zabłąkanych” oddziałów była bardzo płynna. Wojnę szarpaną przeciwko Niemcom rozpoczął nie tylko major Henryk Dobrzański „Hubal”.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
85 lat temu, 26 października 1939 r., Hans Frank – minister bez teki w rządzie III Rzeszy i wyższy zarządca cywilny okupowanych ziem polskich przy naczelnym dowództwie Wehrmachtu na Wschodzie – proklamował tzw. Generalne Gubernatorstwo (GG).
Na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie odnowiony zostanie grób, w którym spoczywa Mieczysław Gębarowicz – wybitny uczony, ostatni lwowski dyrektor Ossolineum.
Ołyka, fundowana przez Radziwiłłów, dzięki polskim konserwatorom ponownie może się stać duchowym centrum Wołynia.
Dwie z trzech złotówek wydawanych na renowację zabytków związanych z historią Polski wędrują na Ukrainę.
Ołyka, fundowana przez Radziwiłłów, dzięki pracy polskich konserwatorów ponownie może się stać duchowym centrum Wołynia.
Na cmentarzu żydowskim w stolicy powstaje Mauzoleum Żydów – Bojowników o Niepodległość Polski.
Są pierwsze efekty przeznaczenia z budżetu państwa 100 mln złotych na renowację największego cmentarza żydowskiego w Polsce.
Region organizuje szereg akcji pomocowych, również skierowanych do dzieci i młodzieży.
Zmieniliśmy zasady konkursów o środki dla organizacji pozarządowych, tak żeby nikt nie miał wątpliwości, że są one wydawane sprawiedliwie i transparentnie – mówi Michał Braun, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO).
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas