- Tworząc otwór w żywopłocie i budując ścieżkę, chcemy umożliwić większej liczbie osób odwiedzenie i upamiętnienie pochowanych tu polskich żołnierzy – mówi Geert Bekaert, dyrektor Commonwealth War Graves Commisson w Europie Środkowo-Zachodniej.
Prace prowadzone są w oparciu o założenia, które znalazły się w pierwotnym planach cmentarza. Na cmentarzu pojawią się nowe gatunki kwiatów, w tym pnącza na pergoli przy wyjściu z cmentarza.
Czytaj więcej
Instytut Polonika w tym roku sfinansował prace na zabytkowych polskich nekropoliach we Francji, na Ukrainie i na Łotwie.
„Wszystkie prace prowadzone są zgodnie z zasadami konserwatorskimi CWGC, które na pierwszym miejscu stawiają zachowanie cmentarzy i pomników w stanie nienaruszonym" – zapewnia w przesłanej do nas informacji prasowej Louise Dujardin rzecznik prasowy Commonwealth War Graves Commisson.
Instytucja ta obecnie utrzymuje cmentarze i miejsca pamięci w ponad 23 000 miejscach na całym świecie. Na cmentarzu wojennym w Arnhem Oosterbeek pochowano lub upamiętniono 1 684 żołnierzy alianckich poległych w czasie II Wojny Światowej. 243 pochówki są niezidentyfikowane, a dwie ofiary upamiętnione zostały pomnikami. Na cmentarzu znajduje się również 79 grobów polskich spadochroniarzy, którymi dowodził generał Stanisław Sosabowski. Uczestniczyli oni jesienią 1944 r. w operacji Market-Garden w walkach o wyzwolenie spod niemieckiej okupacji Holandii.