Reklama
Rozwiń

W wodzie po zakonnicach przez babkę umyty

Gdyby ułożyć ranking najgorszych władców Polski czasów rozbicia dzielnicowego, to śląski książę Bolesław zwany Rogatką zająłby w nim poczesne miejsce

Aktualizacja: 19.10.2007 13:03 Publikacja: 08.10.2007 19:27

W wodzie po zakonnicach przez babkę umyty

Foto: MWP Warszawa

Trudno nie mówić o przewrotności losu, gdy spojrzy się na drzewo genealogiczne księcia Bolesława. Czasami jabłko potrafi naprawdę daleko upaść od jabłoni. Ten urodzony między rokiem 1220 a 1225 (nie znamy dokładnej daty jego przyjścia na świat) władca był pierworodnym synem księcia śląskiego Henryka II Pobożnego i królewny Anny, córki wybitnego króla Czech Przemysła Ottokara I. Ojciec Bolesława był niewątpliwie utalentowanym władcą, który z powodzeniem kontynuował politykę dziada Rogatki, księcia Henryka Brodatego, jednego z największych książąt z dynastii Piastów.Ważną rolę w życiu rodziny książęcej odgrywała żona Brodatego, a babka naszego bohatera – Jadwiga z Andechs, która lepiej jest znana jako święta Jadwiga Śląska. Głęboko pobożna i oddająca się ascezie księżna wdowa miała przemożny wpływ na swych bliskich. Potrafiła nie tylko twardo (i skutecznie) forsować swoją wolę w kwestiach politycznych, ale też wymóc aktywny udział pary książęcej i wnuków w czasami (patrząc z perspektywy) szokujących praktykach. Na jednej z miniatur ilustrujących żywot św. Jadwigi przedstawiona jest scena, podczas której babka kąpie Bolesława w wodzie używanej wcześniej do mycia przez zakonnice. Niektórzy badacze w tej i podobnych historiach szukają uzasadnienia dla, delikatnie rzecz ujmując, niechęci przyszłego księcia do instytucjonalnego Kościoła.Bolesław został władcą w niezwykle dramatycznych okolicznościach. Podczas najazdu mongolskiego na Polskę w bitwie pod Legnicą 9 kwietnia 1241 r. zginął jego ojciec książę Henryk Pobożny. Za pełnoletnich, zgodnie ze średniowiecznym prawem, uznać można było dwóch najstarszych synów Pobożnego – dwudziestokilkuletniego Bolesława i niewiele młodszego Mieszka. Z pewnością w okresie tuż po legnickim pogromie wiele do powiedzenia miała księżna wdowa Anna. Być może była ona faktyczną regentką. Ten stan rzeczy nie trwał jednak zbyt długo – jeszcze w 1241 r. Bolesław rozpoczął samodzielne rządy.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego