Pamiętamy o ofiarach Katynia

Dziś po raz pierwszy w historii obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W warszawskiej katedrze polowej odprawiono mszę świętą. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczysta odprawa wart. Po południu ulicami stolicy przemaszerował "Katyński Marsz Cieni"

Aktualizacja: 14.04.2008 04:35 Publikacja: 13.04.2008 10:38

Złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Złożenie kwiatów przed Grobem Nieznanego Żołnierza

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Przed katedrą polową na Placu Krasińskich w Warszawie biskupi warszawscy wraz z biskupem polowym Tadeuszem Płoskim odprawili mszę świętą.

We mszy uczestniczyli liczni warszawiacy, członkowie Rodzin Katyńskich, a także politycy, wśród nich marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Bogdan Klich i Ryszard Legutko z kancelarii prezydenta.

- Katyń to nie tylko straszliwa zbrodnia wykonana w majestacie sowieckiego prawa, to również kłamstwo; kłamstwo powtarzane tysiące razy- powiedział w homilii bp polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski.

- Dziś Polacy oczekują od Rosji uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię przeciwko ludzkości, za zbrodnię ludobójstwa, bo taką właśnie była. Osądzenie tej zbrodni, a nie umorzenie przez Rosję śledztwa katyńskiego w 2004 roku z powodu przedawnienia - tak jakby była to zbrodnia kryminalna - powinno leżeć także w interesie Rosjan" - powiedział bp Płoski.

- Oczekujemy też, że poznamy inne, nieznane jeszcze miejsca kaźni Polaków, poza Katyniem, poza Miednoje, Piatichatkami, Kuropatami czy Bykownią. Zgodnie z naszą wiarą, naszym pomordowanym braciom należą się mogiły - dodał.

Po liturgii w Kaplicy Katyńskiej w katedrze polowej została złożona czaszka majora Ludwika Szymańskiego - oficera zamordowanego w Katyniu.

- Udało nam się razem wygrać wielką bitwę o pamięć i prawdę o Katyniu. Konieczny jest mądry przekaz o tych wydarzeniach dla przyszłych pokoleń - mówił marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, który przemawiał przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie o godz. 12.30 odbyła się uroczysta odprawa wart.

Dziś w miejscach pamięci m.in. przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zapłonęły znicze.

Po południu ulicami Warszawy przemaszerował "Katyński Marsz Cieni" - kolumna osób z grup historycznych rekonstruujących jednostki Wojska Polskiego, Policji i Korpusu Ochrony Pogranicza z okresu września 1939 roku w eskorcie Armii Czerwonej i żołnierzy NKWD.

W Lesie Katyńskim, gdzie pochowani są polscy oficerowie pomordowani przez NKWD, odbyły się dziś obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Katynia.

W ramach uroczystości na cmentarzu Katyńskim została odprawiona uroczysta Msza święta, a na mogiłach polskich oficerów zapłonęły znicze. Jutro w pobliskim Smoleńsku odbędzie się konferencja naukowa poświęcona Zbrodni Katyńskiej.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiono 14 listopada ub.roku uchwałą Sejmu - "w hołdzie Ofiarom (...) oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku".

13 kwietnia mija 65. rocznica opublikowania przez Niemcy informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Blisko 22 tysiące jeńców zostało zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku.

Dwa dni po komunikacie w niemieckiej prasie, moskiewskie radio oskarżyło Niemców o dokonanie zbrodni. Sugerowano, że masowego mordu dokonali oni w 1941 roku. Tę wersję upowszechniała propaganda Związku Radzieckiego, a za nią - władze PRL.

Prawda była ukrywana przez ponad pół wieku. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Moskwa przyznała, że zbrodnię popełniło NKWD. W 1992 roku prezydent Rosji Borys Jelcyn ujawnił dokumenty obciążające sowieckie Politbiuro i Józefa Stalina. Rok później, podczas wizyty w Polsce, Jelcyn przekazał część dokumentacji katyńskiej.

W 2005 roku rosyjska prokuratura wojskowa zakończyła 14-letnie śledztwo w sprawie Katynia. Rosjanie uznali, że mord nie był zbrodnią ludobójstwa i dlatego nikogo nie można postawić przed sądem. Ponadto wbrew wcześniejszym deklaracjom, Rosja utajniła aż 116 tomów ze 183-ech materiałów śledztwa.

Instytut Pamięci Narodowej od czterech lat prowadzi własne śledztwo, między innymi, przesłuchał ponad 2300 świadków i poszukuje dokumentów w zagranicznych archiwach.

Przed katedrą polową na Placu Krasińskich w Warszawie biskupi warszawscy wraz z biskupem polowym Tadeuszem Płoskim odprawili mszę świętą.

We mszy uczestniczyli liczni warszawiacy, członkowie Rodzin Katyńskich, a także politycy, wśród nich marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Bogdan Klich i Ryszard Legutko z kancelarii prezydenta.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Historia
Co naprawdę ustalono na konferencji w Jałcie
Historia
Ten mały Biały Dom. Co kryje się pod siedzibą prezydenta USA?
Historia
Dlaczego we Francji zakazano publicznych egzekucji
Historia
Most powietrzny Alaska–Syberia. Jak Amerykanie dostarczyli Sowietom samoloty
Materiał Promocyjny
Współpraca na Bałtyku kluczem do bezpieczeństwa energetycznego
Historia
Tolek Banan i esbecy
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń