Reklama
Rozwiń

Wiedeń w opałach

Czechom udało się przeciągnąć na swoją stronę tylko Ślązaków (którzy zobowiązali się wspomóc ich zaciągami oraz zablokować granicę z Rzecząpospolitą, skąd nie bez podstaw obawiali się interwencji na korzyść Habsburgów) oraz władcę Siedmiogrodu Gabora Bethlena

Publikacja: 01.08.2008 01:51

Ćwiczenia pikiniera, rycina, XVII w.

Ćwiczenia pikiniera, rycina, XVII w.

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Dyrektoriatowi nie powiodło się natomiast stworzenie jednolitego frontu europejskich krajów protestanckich. Zawiódł król angielski Jakub I, który dał się namówić dyplomatom hiszpańskim do odegrania roli pośrednika w załagodzeniu konfliktu habsbursko-czeskiego. Zawiodła również Unia Protestancka, która wcale nie paliła się do wystąpienia przeciw potężnym Habsburgom. Opowiedzenie się po stronie Czechów elektora Palatynatu Fryderyka V, który poczuł powołanie do przewodzenia europejskim protestantom, to za mało do wygrania kon- fliktu z cesarstwem. Tym bardziej że zima nie była łaskawa dla wojsk czeskich. Wybuchła zaraza, która zdziesiątkowała ich szeregi.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety