Reklama
Rozwiń

Kolonizacja Teksasu

Teksaskie Termopile – to dobre określenie obrony fortu Alamo, w którym garstka powstańców broniła się przed wielokrotnie silniejszą armią Meksyku. Zginęli prawie wszyscy, ale przeszli do historii jako bohaterowie Teksasu i całych Stanów Zjednoczonych. Okrzyk „Pamiętajcie o Alamo!” stał się hasłem bojowym Teksańczyków w zwycięskiej bitwie pod San Jacinto, która dała im niepodległość.

Publikacja: 17.10.2008 15:17

Wojna o niepodległość Teksasu, lata 1835 – 1836

Wojna o niepodległość Teksasu, lata 1835 – 1836

Foto: Archiwum „Mówią Wieki", Leszek Nabiałek Les Leszek Nabiałek

Krainę nazwaną Teksasem (nazwa wywodzi się z jednego z języków indiańskich i oznacza „przyjaciół” lub „sprzymierzeńców”) leżącą u północno-zachodnich wybrzeży Zatoki Meksykańskiej Hiszpania wzięła w posiadanie w tym samym czasie (1519 r.), gdy Hernán Cortés podbijał państwo Azteków. Odkrywcą tych terenów dla Europejczyków był podróżnik i kartograf Alonso Alvarez de Pineda. Od tej pory zaczęli się osiedlać przybysze z Hiszpanii i jej amerykańskich kolonii. Stanowili jednak niewielki odsetek wśród żyjących tu od wieków plemion indiańskich. W XVI – XVIII wieku napływały tu także indiańskie ludy wypierane ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej przez hiszpańskich, angielskich, francuskich i holenderskich osadników: Apacze, Arapachowie, Czejenowie, Czirokezi czy Komancze.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety