Prokuratorzy pionu śledczego IPN skierowali do sądów 24 akty oskarżenia przeciwko 29 byłym komendantom wojewódzkim MO i ich zastępcom, którzy zostali oskarżeni o bezprawne internowanie działaczy legalnej opozycji demokratycznej po wprowadzeniu stanu wojennego. W czwartek minie 37 lat od wprowadzenia przez komunistyczną władzę stanu wojennego.
Robert Janicki, rzecznik pionu śledczego IPN, informuje nas, że tylko jedno postępowanie jeszcze się toczy – dotyczy kierownictwa Komendy Wojewódzkiej MO w Warszawie.
Z danych, które przekazał nam śledczy, wynika, że zapadły już prawomocne wyroki skazujące wobec ośmiu byłych komendantów wojewódzkich MO. „Orzeczono kary zarówno bezwzględnego pozbawienia wolności – przykładowo w wymiarze 3 lat pozbawienia wolności, 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności, jak też kary pozbawienia wolności w wymiarze 2 lat z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 5 lat" – opisuje prokurator.
Wobec siedmiu oskarżonych umorzono postępowanie sądowe wobec ich śmierci, w jednym przypadku sąd sprawę umorzył, przyjmując, że nastąpił upływ terminu karalności czynu zarzuconego byłemu komendantowi MO, ale w sprawie tej prokurator wniósł kasację do Sądu Najwyższego.
Zbrodnie komendantów
– W aktach oskarżenia przyjęto, że pozbawienie wolności tych osób wyczerpało znamiona zbrodni komunistycznych i zbrodni przeciwko ludzkości – tłumaczy nam prokurator Janicki.