Reklama
Rozwiń

Czarna legenda: Pozostał na wolności czas bardzo długi...

Na początku lat 20. publicystka chrześcijańskiej demokracji Irena Panenkowa pisząca pod pseudonimem Lipecki w książce „Legenda Piłsudskiego” tak analizowała jego stosunek do socjalizmu oraz zasługi dla rozwoju tego ruchu:

Publikacja: 11.03.2009 10:38

Zdjęcie z tablicy pamiątkowej ku czci Kazimierza Twardowskiego wykonane z okazji 100. posiedzenia Po

Zdjęcie z tablicy pamiątkowej ku czci Kazimierza Twardowskiego wykonane z okazji 100. posiedzenia Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Zdjęcie odtworzył Ryszard Kreysner

Foto: Archiwum „Mówią Wieki"

Na samym wstępie tego rozdziału znów musimy sprostować dość rozpowszechnioną legendę, jakoby Piłsudski był twórcą i organizatorem PPS, a w szczególności pierwszego jej punktu programowego o dążeniu do niepodległości Polski. W rzeczywistości inicjatorem, twórcą programu PPS i pierwszym jej organizatorem za granicą i w kraju był Stanisław Mendelson.

Jesienią roku 1892 odbył się w Paryżu zjazd emigrantów, w którym obok socjalistów brali udział przedstawiciele „opozycji patriotycznej w kraju”. Stworzono tzw. Związek Zagraniczny Socjalistów Polskich, który był organizacyjnym punktem wyjścia dla nowego stronnictwa PPS. Opracowanie programu poruczono Mendelsonowi. Na zjeździe nie było wcale Piłsudskiego, byli natomiast, rzecz ciekawa, obaj panowie Grabscy: Stanisław i Władysław. Do stworzonej w Paryżu organizacji czas jakiś należał Zygmunt Balicki, zresztą wszyscy trzej przejściowo tylko, stosunkowo najdłużej – Stanisław Grabski.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego