Reklama
Rozwiń

Zbrojownia tamtych lat - Druga szabla Komendanta

Szabla, będąca przede wszystkim bronią, przedmiotem użytkowym, może stanowić także istotny element identyfikujący daną armię, a nawet ważny składnik narodowej tożsamości, jak choćby w przypadku polskich karabeli kostiumowych, masowo produkowanych i wieszanych w szlacheckich dworach w XIX wieku.

Publikacja: 06.05.2009 11:46

Rękojeść szabli ofiarowanej Komendantowi przez oficerów I Brygady Legionów

Rękojeść szabli ofiarowanej Komendantowi przez oficerów I Brygady Legionów

Foto: Muzeum Wojska Polskiego

Polscy żołnierze, którzy stanęli u boku zaborczych armii w 1914 roku, byli uzbrojeni w obcą broń i w zasadzie jedynie niektóre elementy ubioru i orły na czapkach nawiązywały do tradycji i podkreślały narodowy, polski charakter formacji.

Ale w 1916 roku pojawia się pierwsza po ponadstuletniej przerwie polska broń – szabla, która z czasem ochrzczona została mianem wzoru 17 i stała się regulaminowym orężem odrodzonego Wojska Polskiego. Oręż ten występował w dwóch zasadniczych wersjach: piechoty i kawalerii. Punktem wyjścia był projekt oprawy rękojeści, z jelcem krzyżowo-kabłąkowym, z wąsami, opracowany na przełomie 1915 i 1916 roku w Karasinie na Wołyniu, gdzie stacjonowała I Brygada Legionów. Twórcą owego projektu był porucznik Kazimierz Młodzianowski lub Wojciech Jastrzębski, a sama rękojeść wykonana została w Zakładach Zieleniewskiego w Krakowie.

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego
Historia
Gobi – pustynia jak z innej planety