Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 17.06.2009 21:52 Publikacja: 17.06.2009 19:52
Wieczorem 9 lipca 1921 roku hr. Władysław Zamoyski pokazywał Naczelnikowi zbiory Biblioteki Kórnickiej. Na widok pasów słuckich hrabia powiedział: „Smutno pomyśleć, Panie Naczelniku, że ten Słuck znalazł się poza granicą Polski”. Odpowiedź brzmiała: „Pociesz się Pan, że już tych pasów tam nie robią”.
Foto: Rzeczpospolita, MS Marek Szyszko
Szczególnie imponująco przedstawiał się zbiór znaków bojowych Armii Czerwonej, liczący przeszło 50 sztuk. Wśród nich znajdowały się sztandary rozmaitych pułków piechoty, jednostek kawalerii (m.in. z 1 Armii Konnej Budionnego), artylerii czy choćby płat należący do oddziału samochodów pancernych.
Trofea te trafiły do zbiorów muzealnych (gros do MWP w Warszawie) i szczęśliwie przetrwały zawieruchę II wojny światowej. Niestety, padły wkrótce ofiarą skomplikowanej powojennej rzeczywistości. Na polecenie Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego bolszewickie trofea wydane zostały z muzeów i na początku lat 50. oddano je do ZSRR. Było to wydarzenie wyjątkowe, nigdy dotąd bowiem żadne państwo nie pozbyło się dobrowolnie całego zespołu wojennych trofeów, które przecież nie podlegają rewindykacjom.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Ludzkie szczątki znaleźli na terenie zamkniętego kilka lat temu aresztu śledczego przy ul. Rakowieckiej w Warsza...
Ukradziony w czasie II wojny światowej przez niemieckich żołnierzy pierścień króla Zygmunta I Starego jest w nie...
Jednym z najsłynniejszych na świecie zabytków jest Regalskeppet, szwedzki okręt królewski Vasa, eksponowany w Sz...
Dla wikingów urządzanie się na Grenlandii było przedsięwzięciem na miarę kolonizacji Księżyca – już choćby z pow...
Akta odtajnione niedawno przez Główne Archiwum Policji ujawniają nieznane fakty o napadzie na konwój przed warsz...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas