Reklama
Rozwiń

Ambasador Polski w Izraelu: Czy wystarczy pamiętać o Holokauście?

- Gdy mówimy o Holocauście, nieustannie używamy słowa "pamięć". Warto sobie zadać pytanie: czy to wystarczy? Czy wystarczy pamiętać? - pyta Marek Magierowski, ambasador Polski w Tel Awiwie, zwracając się w opublikowanym na Twitterze filmie do mieszkańców Izraela.

Aktualizacja: 27.01.2019 14:51 Publikacja: 27.01.2019 14:39

Ambasador Polski w Izraelu: Czy wystarczy pamiętać o Holokauście?

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

qm

27 stycznia każdego roku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie w 1945 roku.

- Oczywiście, my w Polsce doskonale pamiętamy, co wydarzyło się w tamtym czasie, pamiętamy o żydowskich ofiarach II Wojny Światowej, zamordowanych przez niemieckich nazistów, lecz wiemy także, że ciąży na nas odpowiedzialność za zachowanie materialnego dziedzictwa największego ludobójstwa w dziejach ludzkości" - zauważa Marek Magierowski w filmie opublikowanym na Twitterze. W języku hebrajskim polski ambasador w Izraelu zwraca się do mieszkańców Izraela, czy o Holokauście "wystarczy pamiętać".

"W Polsce, w muzeum Auschwitz, na Majdanku, w Sztutowie i wielu innych miejscach setki ludzi wykonują codziennie ciężką pracę - dla nas i dla przyszłych pokoleń" - podkreśla Magierowski. "Zazwyczaj nie znamy ich nazwisk, ale ich misja, ich wysiłki są naprawdę imponujące" - dodaje.

"Chciałbym im podziękować, a jednocześnie zadeklarować, że ta misja dla nas, w Polsce, się nie skończyła i nigdy się nie zakończy" - zapewnia polski ambasador.

Liczbę Żydów, zamordowanych w czasie II wojny światowej, szacuje się na ok. 6 milionów.

Historia
Jakie tajemnice skrywa jeszcze więzienie przy Rakowieckiej w Warszawie
Historia
Zrabowany pierścień króla Zygmunta Starego w niemieckich rękach
Historia
Lądowa epopeja żaglowca Vasa
Historia
Wikingowie: w poszukiwaniu nowego domu
Historia
07 potyka się o własne nogi. Odtajnione akta ujawniły nieznane fakty o porwaniu Bohdana Piaseckiego